شنبه 26 حوت|اسفند 1396 برابر با 17 مارچ 2018

افغانستان؛ میدان جنگ کشورهای متخاصم 10 اسد|مرداد 1396

 

سفارت عراق برای افغانستان دیروز شاهد حمله‌یی گروهی بود. چهار مهاجم به سفارت این کشور در کابل حمله کردند و در نتیجۀ درگیری پنج ساعتۀ این افراد، دو تن کشته شدند. ساعاتی بعد هم داعش مسؤولیت این حمله را به دوش گرفت.

به باور آگاهان، افغانستان به میدان جنگ‌های نیابتی تبدیل شده و کشورهای متخاصم در این‌جا به جان هم می‌افتند. این آگاهان حملۀ روز گذشته را یکی از نمونه‌های جنگ نیابتی در کشور می‌دانند.

انتظار خادم می‌گوید، افغانستان بازیگر خوبی  در دستگاه دیپلماسی نیست و توان جلوگیری از جنگ‌های نیابتی را ندارد.

جاوید غفور می‌گوید، این به توانایی رهبران حکومت افغانستان برمی‌گردد که چه‌گونه جلو جنگ‌های نیابتی را بگیرند و کشورهای جهان را قناعت دهند که از ادامۀ جنگ‌های نیابتی در افغانستان دست بردارند.

اما اکبرجان فولاد، از دیگر آگاهان سیاسی پاکستان را عامل اصلی جنگ‌های نیابتی در افغانستان می‌داند. به باور آقای فولاد، داعش مانند سوریه و عراق در افغانستان وجود ندارد، بلکه این بازیِ جدید پاکستان است که از طریق آی‌اس‌آی، پنجابیان را به نام داعش وارد خاک افغانستان می‌کند.

آقای فولاد می‌گوید، این مسؤولیت حکومت افغانستان است تا با ارایۀ اسناد و شواهد، بازیِ تازۀ پاکستان را به جهانیان آشکار کند.

افغانستان اخیراً شاهد حملات شدیدی از سوی داعش بوده است. حملاتی چون رویداد شفاخانۀ وزیراکبر خان و حمله بر سفارت عراق نگرانی‌ها نسبت به قدرت داعش در خاک افغانستان را افزود. با این حال، هنوز شماری به این باوراند که داعش عملاً در افغانستان فعالیت ندارد و صرفاً طالبان پرچم‌های خود را از سفید به سیاه تبدیل کرده‌اند.