پنج‌شنبه 2 حمل|فروردین 1397 برابر با 22 مارچ 2018

فرصت آموزش برای یک میلیون جوان کارگر 11 اسد|مرداد 1396

 

وزارت معارف/آموزش و پرورش برای بیش از یک میلیون جوان در کنار آموزش‌های حرفه‌یی زمینه‌های تحصیلی را نیز فراهم می‌کند.

مسؤولان این وزارت امروز هنگام گشایش دومین دور برنامۀ توسعه‌یی «آموزگار-دانش‌آموز» در کابل می‌گویند، با آغاز این برنامه برای جوانانی که در کارخانه‌های صنعتی بزرگ، میانه و کوچک سرگرم آموزش‌های حرفه‌یی‌اند، زمینه‌های تحصیلی نیز فراهم خواهد شد.

محمدرحیل فرملی، معین تعلیمات تخنیکی و مسلکی وزارت معارف می‌گوید، دور دوم این برنامه به زودی در کابل و 11 ولایت دیگر از سوی این معنیت با کمک جامعۀ همکاری‌های جهانی آلمان (GIZ) آغاز خواهد شد و جوانانی که روزانه در کارخانه‌های تولیدی و صنعتی کار می‌کنند، می‌توانند شبانه در مکتب‌ها درس بخوانند.

به گفتۀ آقای فرملی، این جوانان در کنار درس در رشته‌های تخنیک موتر، الکتریک و برق، خیاطی و آرایشگری نیز آموزش می‌بینند تا کیفیت کارشان در بازار کار بلند برود. آقای فرملی می‌گوید، تلاش دارند تا این برنامه را در تمام ولایت‌ها گسترش دهند.

معین تعلیمات تخنیکی و مسلکی وزارت معارف می‌گوید، دور نخست برنامۀ «آموزگار-دانش‌آموز» سه سال پیش در کابل و بلخ آغاز شد؛ اما به خاطر نبود ابزار و تجهیزات، عدم همکاری نهادهای خصوصی و برخی از مشکلات  در این اداره، وزارت معارف در اجرای آن ناکام ماند، با این حال، این بار برای اجرای دومین دور این برنامه به گونۀ جدی تلاش می‌کنند.