سه‌شنبه 29 حوت|اسفند 1396 برابر با 20 مارچ 2018

گشایش نخستین کتاب‌‌خانۀ بریل برای نابینایان در کابل 11 اسد|مرداد 1396

 

نخستین کتاب‌خانۀ بریل به نام آرمان در کابل برای نابینایان گشایش یافت. یاسمین محمدی، بانویی که این کتاب‌خانه را بنا کرده می‌گوید، هدف از ساخت این کتاب‌خانه شگوفایی افکار و دانش نابینایان است.

به گفتۀ او، هم‌اکنون 120 جلد کتاب با فهرست بهداشتی، تفریحی و معلوماتی به خط بریل و 300 جلد کتاب برقی را گردآوری کرده و در خدمت نابینایان گذاشته است. بانو محمدی می‌گوید که این شمار کتاب‌ها تا اندازه‌یی در حل مشکلات آموزشی نابینایان سودمند خواهد بود و مشکلات‌شان را حل می‌کند.

دانش‌آموزان مکتب مسلکی نابینایان کابل می‌گویند که بنیان‌گذاری این کتاب‌خانه در شگوفایی افکار و دانش آنان سودمند بوده و همپنان بر اندوخته‌های‌شان می‌افزاید.

حسیب‌الله می‌گوید، این کتاب‌خانه در بخش افزایش معلومات علمی‌شان سودمند است. به گفتۀ او، کتاب‌های کتاب‌خانۀ آرمان بخش بزرگی از مشکلات آنان را حل می‌کند.

  انگشتر هوشمند برای خوانش کتاب‌های برقی ویژۀ نابینایان

ملیحه یکی دیگر از این دانش‌آموزان می‌گوید، با استفاده از این کتاب‌خانه می‌توانند توانایی‌های‌شان را افزایش داده و معلومات مورد نیازشان را به ساده‌گی به دست آورند.

محمدرحیل‌ فرمولی، معین فنی و مسکلی وزارت معارف/آموزش و پرورش هنگام گشایش این کتاب‌خانه می‌گوید، وزارت معارف در نظر دارد تا کارهای بنیادی را در بخش آموزش و پرورش نابینایان انجام دهد.

بر بنیاد معلومات وزارت معارف، هم‌اکنون 11 مکتب نابینایان در سراسر کشور فعالیت دارد.