سه‌شنبه 29 حوت|اسفند 1396 برابر با 20 مارچ 2018

دادخواهی برای جلوگیری از ازدواج اجباری خالصۀ 19 ساله در تخار 14 اسد|مرداد 1396

 

پدر و نامزد خالصه، برای شنیدن صدای‌شان مقابل دفتر والی تخار خیمۀ تحصن برپا کرده‌اند.

اکه‌بای، پدر خالصه می‌گوید، فرمانده سیف‌الدین یکی از تفنگداران غیر مسؤول می‌خواهد دخترش را به زور به نکاح یکی از بسته‌گانش درآورد.

به گفتۀ اکه‌بای 70 ساله، او و خانواده‌اش از ترس افراد زیردست فرمانده سیف‌الدین، نمی‌توانند به خانۀ‌شان برگردند.

نصرت‌الله، نامزد خالصه که عضو نیروهای امنیتی است می‌گوید، تا زمانی که سرنوشت آنان روشن نشده و حکومت به خواست‌های آنان رسیده‌گی نکند، خیمۀ تحصن‌شان پابرجا خواهد بود.

خالصه 19 سال سن دارد و از 2 ماه به این‌سو در خانۀ ‌امن ریاست امور زنان ولایت تخار به سر می‌برداو با شکایت از کم‌کاری مسؤولان می‌گوید که تاکنون به پرونده‌اش رسیده‌‌گی نشده است.

خالصه می‌گوید: «می‌خواهند مرا به زور به عقد رازمحمد درآورند، من او را نمی‌شناسم و می‌خواهم با نصرت‌الله عروسی کنم.»

اما فرمانده سیف‌الدین می‌گوید، خالصه با نصرت‌الله از منزل فرار کرده است. او می‌گوید، این دختر از 8 سال به این‌سو نامزد رازمحمد است و او در این موضوع دخیل نیست.

سنت‌الله تیمور، سخنگوی والی تخار می‌گوید، تاکنون هیچ شکایتی در این مورد به آنان نرسیده و حکومت محلی هم در رسیده‌گی به این پرونده سهل‌انگاری نکرده است.

آقای تیمور می‌گوید، مقام ولایت به تازه‌گی دستور بررسی این پرونده را صادر کرده و جداً به این پرونده رسیده‌گی می‌شود.

پدر خالصه می‌گوید، در مدت 2 ماهی که دخترش در خانۀ‌ امن به سر می‌برد، پروندۀ او در مدیریت مبارزه با جرایم جنایی ولسوالی کلفگان بدون هیچ دستاوردی به فراموشی سپرده شد، در حالی که از لحاظ قانونی پولیس حق نگه‌داری بیش از 27 ساعت پرونده‌ را ندارد.