شنبه 4 حمل|فروردین 1397 برابر با 24 مارچ 2018

آثار باستانی فاریاب در آستانۀ نابودی 18 اسد|مرداد 1396

 

آثار باستانی فاریاب با خطر نابودی روبه‌رو است. مسؤولان ریاست اطلاعات و فرهنگ فاریاب می‌گویند، عوامل و رویدادهای طبيعی و افزایش ناامنی‌ها بیشترین آثار باستانی این ولایت را ویران کرده و شماری از این آثار با خطر نابودی روبه‌رواند.

آنان می‌گویند که آثار باستانی این ولایت بیش از دو سده پیشینه دارند و بیشتر این آثار توسط فرماندهان محلی قاچاق و یا ویران می‌شوند.

شاه‌رضا منشی‌زاده، آمر بخش فرهنگ و گردشگری ریاست اطلاعات و فرهنگ فاریاب به سلام‌وطندار می‌گوید که در این ولایت بیش از ۱۶۰ آثار باستانی  وجود دارد که مشهورترین آن‌ها گنبدعدالت، حوض آقینه در ولسوالی اندخوی و مدرسۀ خشتی در شهر میمنه مرکز این ولایت موقعیت دارند.

به گفتۀ او، حوض آقینه در سدۀ 15 توسط دولت شیبانیان به خاطر آب‌دادن به حیوانات کاروان راه‌ابرایشم ساخته‌شده است.

آقای منشی‌زاده، وزارت اطلاعات و فرهنگ را به خاطر بازسازی‌نکردن آثار باستانی این ولایت به بی‌توجهی متهم می‌کند و می‌گوید، با وجود فرستادن چندین نامۀ رسمی به این وزارت، تاکنون هیچ اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است.

نبود موزیم برای نگهداری و به نمایش‌گذاشتن آثار باستانی از دیگر نگرانی‌های مسؤولان ریاست اطلاعات و فرهنگ فاریاب به شمار می‌رود و به گفتۀ آنان بیشتر آثار باستانی این ولایت در بانک‌ها نگهداری می‌شوند.

از سوی دیگر سیدزین‌الدین عابدی، مسؤول نهادهای مدنی فاریاب می‌گوید که آثار باستانی یک کشور علاوه بر در آمد اقتصادی، نشان‌دهندۀ هويت فرهنگی و تاريخی شهروندان آن کشور نیز است و نباید این آثار نابود شوند.

اما عبدالکریم یورش، سخنگوی پولیس فاریاب علت اصلی ویرانی آثار باستانی را نفوذ طالبان در بیشتر بخش‌های این ولایت عنوان می‌کند.

آقای یورش، دست‌داشتن فرماندهان محلی در ویران‌ساختن و قاچاق آثار باستانی فاریاب را رد می‌کند و می‌گوید که این فرماندهان در تأمین امنیت بخش‌های باستانی با ریاست اطلاعات و فرهنگ همکار اند.

سخنگوی پولیس فاریاب، از بازداشت ده‌ها قاچاقبر آثار باستانی در جریان چند سال گذشته در این ولایت نیز خبر می‌دهد.

مسؤولان ریاست اطلاعات و فرهنگ فاریاب می‌گویند که در گذشته‌ها شماری از گردشگران خارجی از جمله گردشگران فرانسه‌ای، آلمانی، آمریکایی و بریتانیایی برای بازدید از آثار باستانی به فاریاب می‌آمدند، اما اکنون به علت ناامنی‌ها حضور گردشگران به این ولایت کمرنگ شده است.