شنبه 4 حمل|فروردین 1397 برابر با 24 مارچ 2018

از بی‌چاره‌گی و فقر تا پیشرفت زنان در «وطن من، از دید من» 18 اسد|مرداد 1396

 

برنده‌گان رقابت ملی عکاسی «وطن من، از دید من» امروز اعلام شدند و جوایز دریافت کردند. داوران این رقابت در محفلی به همین مناسبت در کابل می‌گویند، عکاسان از سراسر کشور بیش از 400 عکس را در این رقابت فرستاده بودند و از این میان 17 عکسی که از ویژه‌گی‌های بهتری برخوردار بودند، جایزۀ عکس‌های برتر را از آن خود کردند.

مسعود حسینی، یکی از داوران این رقابت، برگزاری این‌گونه‌ رقابت‌ها را برای رشد هنر عکاسی با اهمیت می‌داند و می‌گوید، عکس‌های برتر این دور رقابت، بازتاب‌دهندۀ فقر، بی‌چاره‌گی، رشد اقتصادی، آموزش و پرورش، بهداشت و پیشرفت زنان بوده است.

آقای حسینی می‌گوید، اکنون دانش عکاسی در کشور در حال پیشرفت است.

جاوید امید که مقام نخست را در این رقابت از آن خود کرده که عکسش نشان‌دهندۀ پیشرفت زنان بوده است. در این عکس شماری از دختران جوان بر بایسکل در بامیان‌ دیده می‌شوند.

او می‌گوید، در گذشته‌ همواره عکس‌هایی از انفجار و انتحار در افغانستان به نشر می‌رسید، اما اکنون سوژۀ عکس‌ها تفاوت کرده است.

رقابت ملی عکاسی وطن من، از دید من حدود چهار ماه پیش از سوی پروژۀ اهداف توسعۀ پایدار برنامۀ توسعه‌یی سازمان ملل و وزارت اقتصاد در افغانستان راه‌اندازی شد.

مسؤولان برنامۀ رقابت ملی عکاسی می‌گویند که این برنامه برای رشد توسعۀ پایدار تا سال 2030 در کشور ادامه خواهد داشت و تمام شهروندان می‌توانند با فرستادان عکس‌هایی از افغانستان در این رقابت اشتراک کرده و جایزه بگیرند.