سه‌شنبه 29 حوت|اسفند 1396 برابر با 20 مارچ 2018

طالبان از رسانه‌های غزنی اخاذی می‌کنند 22 اسد|مرداد 1396

 

رییس اتحادیۀ خبرنگاران و  مسؤولان رسانه‌های محلی غزنی می‌گویند که طالبان از 3 ماه به این‌سو برای اخاذی رسانه‌های محلی غزنی را زیر فشار گرفته‌اند. آنان می‌گویند، طالبان با فرستادن هشدارنامه‌یی به مسؤولان رسانه‌های محلی غزنی خواهان باج‌دهی به این گروه شده‌اند.

محمدعارف نوری، مسؤول اتحادیۀ خبرنگاران و رسانه‌های غزنی در گفت‌وگویی به سلا‌م‌وطندار می‌گوید، طالبان از مسؤولان رسانه‌های محلی خواسته‌اند که گزارش درامد سالانه‌شان را به این گروه بفرستند تا آنان میزان باجی را که باید به این گروه بپردازند، مشخص کنند.

به گفتۀ آقای نوری، مسؤولان رسانه‌های محلی بارها برای حل این مشکل با مسؤولان فرهنگی طالبان دیدار و گفت‌وگو کرده‌اند، اما تا کنون به نتیجه‎‌یی نرسیده‌اند.

مسؤولان رسانه‌های محلی غزنی هم می‌پذیرند که طالبان از آنان خواسته‌اند تا به این گروه باج دهند، اما به دلیل مشکلات امنیتی نمی‌خواهند که در این زمینه بیشتر گفت‌وگو کنند.

بشیر محمدی، رییس اطلاعات و فرهنگ غزنی نیز می‌گوید که مسؤولان رسانه‌های غزنی به گونۀ شفاهی در این زمینه به آنان اطلاع داده‌اند، اما به دلیل عدم همکاری مسؤولان رسانه‌ها، آنان نتوانستند که با همکاری نهادهای امنیتی برای رسانه‌ها تدابیر امنیتی را روی دست گیرند.

به گفتۀ آقای محمدی، وضعیت رسانه‌های محلی و نهادهای فرهنگی غزنی نگران کننده است.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان نیز در گفت‌وگویی با سلام‌وطندار تأیید می‌کند که آنان در یک‌سال گذشته از شماری رسانه‌های محلی غزنی مقدار پولی را به عنوان مالیه دریافت کرده‌اند.

اما مصطفی مایار، فرمانده پولیس غزنی از این موضوع ابراز بی‌خبری می‌کند.

به گفتۀ او، نیروهای امنیتی برای تأمین امنیت رسانه‌ها و باشنده‌گان غزنی آماده‌اند.

جمیل وقار، مسؤول کمیتۀ مصونیت خبرنگاران در غزنی می‌گوید که رسانه‌های محلی این ولایت توانایی پرداخت مالیه به دولت را ندارند و اخاذی آنان سبب بستهشدن رسانه‌ها خواهد شد.

به گفتۀ آقای وقار، طالبان همچنان محدودیت‌هایی را بر نشرات رسانه‌های غزنی وضع کرده‌اند و با این که آنان با حکومت در زمینۀ کاهش مالیه و تامین امنیت رسانه‌ها به توافق رسیده‌اند، اما تا کنون هیچ اقدام عملی‌یی در این راستا صورت نگرفته است.

طالبان پیش از این تنها از عواید تاجران محلی، دکان‌ها و کشاورزان اخاذی می‌کردند.