سه‌شنبه 29 حوت|اسفند 1396 برابر با 20 مارچ 2018

آغاز سومین دور واکسین پولیو؛ 9.9 میلیون کودک واکسین می‎شوند 22 اسد|مرداد 1396

 

سومین دور کارزار سراسری محو بیماری فلج کودکان (پولیو) در کشور آغاز شد. مسؤولان وزارت صحت می‌گویند، در این دور از کارزار، نابودسازی بیماری فلج کودکان، 9.9 میلیون کودک در سراسر افغانستان واکسین خواهند شد و به بیش از 8.7 میلیون کودک دیگر قرص‌های ویتامین ( A) داده می‌شود.

فیروزالدین فیروز، وزیر صحت امروز در نشستی خبری در کابل هنگام آغاز این کارزار می‌گوید، با وجود تمام مشکلات و به ویژه افزایش ناامنی‌ها، بیش از 98 درصد کودکان افغانستان به خدمات واکسین بیماری فلج دسترسی دارند.

به گفتۀ او، این کارزار برای پنج روز ادامه خواهد داشت. آقای فیروز، اما می‌گوید که 90 هزار کودک در ولایت‌های کندهار و هلمند به علت ناامنی‌ها به واکسین فلج کودکان دسترسی ندارند و تلاش می‌کنند تا این کودکان از سومین دور این واکسین محروم نشوند.

وزیر صحت، از تمام خانواده‌ها، عالمان دین و سران قوم می‌خواهد که در بخش عملی‌کردن این کارزار با این وزارت همکاری کنند.

پیپر کورن، نماینده سازمان جهانی بهداشت در افغانستان در این نشست می‌گوید که بیشترین رویدادهای مثبت بیماری فلج کودکان به علت رفت‌وآمد و افزایش بازگشت مهاجران در مرزها و ولایت‌های جنوبی افغانستان وجود دارد.

آقای کورن، اما از ادامۀ همکاری‌های این سازمان در بخش صحت و به ویژه افزایش خدمات واکسین فلج کودکان در مرزهای افغانستان تأکید می‌کند.

مسؤولان وزارت صحت می‌گویند، از آغاز سال روان میلادی تاکنون 2 رویداد مثبت فلج کودکان در کندهار، 2 رویداد در هلمند، 1 رویداد در کندز و 1 رویداد دیگر در زابل ثبت شده است.