آدينه 3 حمل|فروردین 1397 برابر با 23 مارچ 2018

پایان جشنوارۀ لوکارنو؛ پلنگ طلایی به کارگردان چینی رسید 22 اسد|مرداد 1396

 

وانگ بینگ، مستندساز چینی و خالق «خانم فانگ» پنجمین کارگردان چینی شد که در تاریخ هفت دهه‌یی جشنوارۀ لوکارنو جایزۀ پلنگ طلای این جشنواره را به خانه می‌برد.

فیلم خانم فانگ، دربارۀ یک زن ۶۷ سالۀ چینی در جنوب این کشور بوده که به آلزایمر مبتلا شده است.

هانگ‌کی لی برای «تعطیلات زمستانی» در سال ۲۰۱۰، ژیائولو گائو برای «او» یک سال پیشتر از آن، شائو وانگ برای «پدر» در سال ۲۰۰۰ و یو لو برای «آقای ژائو» در سال ۱۹۹۸ از دیگر برنده‌گان این جایزه از چین بوده‌اند.

جایزۀ گروه ویژۀ داوری به تیم نویسنده‌گی و کارگردانی برزیلی شامل جولیانا راخاس و مارکو دوترا برای «آداب خوب» درباره دوستی بین یک زن ثروتمند و پرستارش در سائو پائولو رسید و یک پلنگ فستیوال را به خانه برد.

اف جی اوسانگ، فیلم‌ساز سرشناس نیز یک پلنگ برای بهترین کارگردانی برای درامی به سبک نوار با عنوان «۹ انگشت» را دریافت کرد و ایزایل هوپر بازیگر فرانسوی برای تصویرکردن یک آموزگار در فیلم سرژ بوزون با عنوان «مادام هاید» پلنگ بهترین بازیگر زن را از آن خود کرد.

الیوت کراست هاو نیز جایزۀ پلنگ بهترین بازیگر مرد را برای اجرای خود در اولین فیلم بلند هلینور پالماسون کارگردان ایسلندی با عنوان «برادران زمستان» برد. این فیلم برندۀ جایزه لیبل سینمای اروپا نیز شد.

جایزۀ فیپرشی نیز به یک فیلم دیگر چینی در بخش رقابت بین‌الملل با عنوان «چشمان اژدهای پرنده» رسید که اولین فیلم ژوبینگ بود و یک تقدیر ویژه نیز از هیأت داوری کلیسایی برد. داستان این درام درباره مردی‌ست که در جست‌وجوی عشق است.

ناگفته نباید گذاشت که نامه‌یی به رییس جمهور با کارگردانی رویا سادات و بازیِ لینا علم از افغانستان نامزد این جشنواره بود.

هفتادمین دور جشنوارۀ فیلم لوکارنو شب گذشته ۱۲ آگوست به کار خود خاتمه داد.

جشنوارۀ بین‌المللی فیلم لوکارنو، پس از جشنواره‌های ونیز، کن و برلین چهارمین جنشوارۀ با اهمیت فیلم است. این جشنوارۀ بین‌المللی از نگاه تاریخی یکی از نخستین جشنواره‌های معتبر جهان به شمار می‌رود.


در همین زمینه

«نامه‌یی به رییس جمهور»؛ نامزد جشنوارۀ فیلم لوکارنو از افغانستان