سه‌شنبه 29 حوت|اسفند 1396 برابر با 20 مارچ 2018

چندین روستای جوزجان در تیررس طالبان 22 اسد|مرداد 1396

 

با آغاز جنگ و درگیری در ولایت‌های سرپل و جوزجان، شماری از ولسوالی‌ها محاصره شده‌اند و صدها خانواده به مناطق امن این ولایت‌ها آواره شده‌اند.

شماری از اعضای شورای ولایتی جوزجان می‌گویند، اخیراً ناامنی‌ها در ولسوالی‌های آقچه و مردیان شدت گرفته و افزون بر سقوط چند پاسگاه در این ولسوالی‌ها بیش از بیست روستا به تصرف طالبان درآمده است.

حلیمه صدف کریمی، یک عضو شورای ولایتی جوزجان به سلام‌وطندار می‌گوید، اگر حکومت هرچه زودتر به این مناطق توجه نکند، طالبان کنترل ولسوالی‌ها را به دست خواهند گرفت.

به گفتۀ بانو کریمی، تاکنون مرکز هیچ توجهی به افزایش درگیری‌ها در این مناطق نداشته است. او می‌گوید، 30 درصد اعضای طالبان و داعش، جنگجویان خارجی‌اند.

رحمت‌الله ترکستانی، فرمانده پولیس جوزجان اما اطمینان می‌دهد که به زودی عملیات پاکسازی ولسوالی‌های آقچه و مردیانِ جوزجان پس از عملیات تصفیه‌یی میرزااولنگ ولسوالی صیادِ سرپل، راه‌اندازی خواهد شد.

در یک هفتۀ گذشته مقام‌های محلی ولسوالی‌های منگه‌جیک، آقچه، مردیان، درزاب، قوش‌تپه، فیض‌آباد و خانقاهِ جوزجان گفته‌اند که طالبان در بخش‌هایی از این ولسوالی‌ها تحرکات نظامی خود را آغاز کرده‌اند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان نیز مدعی است که افراد آنان شماری از روستاها و پاسگاه‌های نیروهای امنیتی را در ولسوالی‌های آقچه و مردیان تصرف کرده و تلفات سنگینی را به نیروهای امنیتی وارد کرده‌اند.