دوشنبه 28 حوت|اسفند 1396 برابر با 19 مارچ 2018

وزارت داخله چه‌گونه‌گی بازداشت آصف مهمند را بررسی می‌کند 25 اسد|مرداد 1396

 

وزارت داخله هیأتی را برای بررسی چه‌گونه‌گی بازداشت آصف مهمند، عضو شورای ولایتی بلخ تعیین کرده است. پس از نشر گزارش‌های ضدونقیض در پیوند به بازداشت آصف مهمند، عضو شورای ولایتی بلخ از میدان هوایی شهر مزارشریف، وزارت امور داخله می‌گوید، هیأتی را برای بررسی این رویداد به زودی به بلخ می‌فرستد.

مرادعلی مراد، معین ارشد امنیتی که در رأس این هیأت قرار دارد به رسانه‌ها می‌گوید که نماینده‌گانی از دادستانی کل، وزارت امور داخله و نهادهای عدلی و قضایی شامل این هیأت‌اند.

مصطفا مهمند، برادر آصف مهمند و ابراهیم خیراندیش، عضو شورای ولایتی بلخ می‌گویند که آقای مهمند از سوی افراد عطامحمد نور، والی بلخ بازداشت شده است.

منیراحمد فرهاد، سخنگوی والی بلخ به سلام‌وطندار می‌گوید، آقای مهمند بر بنیاد نامه‌های رسمی پی‌درپی‌یی که از سوی دادستانی امنیت ملی و دادستانی جرایم سنگین وزارت امور داخله برای بازداشت او به فرماندهی پولیس این ولایت صادر شده بود، از سوی پولیس بازداشت شده است.

آقای فرهاد می‌گوید، آصف مهمند، متهم به گرفتن قراردادها از راه جعل و تزویر است.

به گفتۀ سخنگوی والی بلخ، آنان از حدود 3 ماه پیش حکم بازداشت آقای مهمند را که به فرماندهی پولیس بلخ صادر شده است، از طریق دادستانی امنیت ملی و دادستانی جرایم سنگین، مبنی بر جعل و تزویر اسناد به ویژه جعل امضای معاون دبیرخانۀ شورای وزیران در اختیار دارند.

از سوی دیگر نسخه‌یی از این نامه‌های رسمی که به سلام‌وطندار رسیده نشان می‌دهد که آقای مهمند، از مدتی به این‌سو زیر پیگرد قانونی دادستانی کل بوده است.

اما کمال سادات، فرمانده پولیس بلخ می‌گوید، آقای مهمند از سوی پولیس نه بلکه از سوی نیروهای امنیت ملی بازداشت شده است.

به گفتۀ او، والی بلخ عریضه و شکایت‌نامه‌اش را به ریاست دادستانی اختصاصی امنیت داخلی و خارجی سپرده بود و به همین علت بازداشت این عضو شورای ولایتی مربوط امنیت ملی می‌شود.

فرمانده پولیس بلخ تأیید می‌کند که در درگیری‌یی‌ در میدان هوایی شهر مزارشریف، دو محافظ آقای مهمند کشته و دو سرباز پولیس زخمی شده‌اند.

آصف مهمند، عضو شورای ولایتی بلخ سه‌شنبه‌شب از میدان هوایی شهر مزارشریف بازداشت شد. آقای مهمند اخیراً با پخش یک پیام ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی به عطامحمد نور، والی بلخ حملۀ لفظی کرده بود.

آصف مهمند، عضو شورای ولایتی بلخ حدود 8 روز پیش در نشستی خبری در کابل گفت، فردی که از سوی والی بلخ به اختطاف او موظف شده بود، بازداشت شده و گفته که عقب این قضیه عطامحمد نور بوده است.

این عضو شورای ولایتی بلخ همچنان گفته بود که فساد در نهادهای دولتی بلخ به اوجش رسیده و آقای نور به خاطری که بسته‌گانش مسؤولان این اداره‌ها اند، از این موضوع چشم‌پوشی می‌کند.

اما منیراحمد فرهاد، سخنگوی والی بلخ همان روز تمام این ادعاها و اتهامات را بی‌بنیاد خواند.