دوشنبه 28 حوت|اسفند 1396 برابر با 19 مارچ 2018

تمام اعضای کمیتۀ هنر کاخ سفید استعفا دادند 28 اسد|مرداد 1396

 

تمام 17 عضو کمیتۀ «هنر و علوم انسانی کاخ سفید» در اعتراض به اظهارات اخیر «دونالد ترامپ» رییس جمهور آمریکا درباره حوادث شهر شارلوتسویل ایالت ویرجینیا از سمت خود کناره‌گیری کردند.

این افراد در نامه‌یی خطاب به ترامپ، نوشته‌اند: «حمایت شما از تروریست‌ها و گروه‌های نژادپرستی که مردم شارلوتسویل را به قتل رسانده و زخمی کردند، شایستۀ انتقاد و محکومیت شدید است. برتری جویی، تبعیض و تندزبانی در شمار ارزش‌های ملت آمریکا نیست.»

در این نامه همچنان آمده: «گفته‌ها و اقدامات شما ما را از آزادی‌هایی که برای‌مان تضمین‌شده بود، دور کرده است. ارزش‌های شما منطبق بر ارزش‌های ملت آمریکا نیست... اگر این موضوع برای شما روشن نیست توصیه می‌کنیم که از مقام ریاست جمهوری استعفا دهید.»

کمیتۀ هنر و علوم انسانی کاخ سفید در سال ۱۹۸۲ میلادی و در دورۀ ریاست جمهوری «رونالد ریگان» برای ارایه مشوره به این کاخ در مسایل فرهنگی، تأسیس شد.

استعفای اعضای این کمیته در حالی اتفاق افتاد که پیشتر ۴ تن از اعضای شورای مشورتی اقتصاد موسوم به «شورای مشورتی تولیدات آمریکایی» به دلیل مشابه از سمت خود کناره‌گیری کرده بودند.

ترامپ در واکنش به حوادث شارلوتسویل که هفتۀ گذشته اتفاق افتاد و در جریان آن فردی با راندن خودروی شخصی خود در میان جمعیت شماری کشته و زخمی‌ شدند، توئیت‌های ضدونقیض متعددی منتشر کرد. اما بیشتر امتناع او از محکومیت سفیدپوستان «نژادپرست» بود که این حادثه را رقم زدند. او گفت که در این حادثه هر دو طرف یعنی عاملان و قربانیان به یک اندازه مقصر بوده‌اند.