دوشنبه 28 حوت|اسفند 1396 برابر با 19 مارچ 2018

راهبرد جدید آمریکا و آن‌چه افغانستان به دست می‌آورد 30 اسد|مرداد 1396

 

منابع حکومتی ایالات متحدۀ آمریکا در تازه‌ترین مورد گفته‌اند که در راهبرد تازۀ ترامپ برای افغانستان، افزایش نیروهای آمریکایی از 3 تا 5 هزار سرباز و امکان قطع کمک‌های نظامی به پاکستان گنجانده شده است.

به باور آگاهان، افزایش فشار و قطع کمک‌های آمریکا به پاکستان به ختم جنگ در افغانستان کمک می‌کند و افزایش شمار سربازان آمریکایی سبب سرخورده‌گی طالبان و حامیانش می‌شود.

آگاهان می‌گویند، افزایش نیروهای آمریکایی گروه‌های تروریستی را مطمئن می‌کند که آمریکا به این زودی‌ها از افغانستان بیرون‌شدنی نیست، بناً باید به روند صلح تن دهند.

جاوید کوهستانی، آگاه نظامی به سلام‌وطندار می‌گوید، افزایش نیروهای آمریکایی در افغانستان سبب ناامیدی طالبان می‌شود و این گزینه، زمینۀ آغاز گفت‌وگوهای صلح را فراهم خواهد کرد.

به گفتۀ کوهستانی، قطع کمک‌های واشنگتن به اسلام‌آباد سبب می‌شود تا دولت پاکستان در افکار عمومی زیر فشار قرار گیرد و دست از حمایتِ گروه‌های هراس‌افگن بردارد.

کابل‌خان تدبیر، از دیگر آگاهان نظامی به این باور است که فشار بر پاکستان و طالبان این گروه را وادار می‌کند تا به روند صلح بپیوندد. اما آقای تدبیر در مورد افزایش شمار سربازان آمریکایی در افغانستان می‌گوید، دولت آمریکا بهتر است به جای این کار، نیروهای امنیتی افغانستان را بیشتر تجهیز کنند.

راهبرد نظامی تازۀ دولت آمریکا در مورد افغانستان قرار است تا ساعات دیگر از سوی دونالد ترامپ رسماً اعلام شود.