آدينه 3 حمل|فروردین 1397 برابر با 23 مارچ 2018

راهبرد جدید آمریکا برای افغانستان اعلام شد 31 اسد|مرداد 1396

 

دونالد ترامپ، راهبرد ایالات متحده برای افغانستان را اعلام کرد.

رییس جمهور ایالات متحده بامداد امروز به وقت کابل در یک سخنرانی می‌گوید که پناه‌‌دادن به هراس‌افگنان از سوی پاکستان دیگر پذیرفتنی نیست. او تأکید می‌کند که پناه‌گاه‌های امن هراس‌افگنان در این کشور باید نابود شوند؛ «زیرا دیگر آمریکا در برابر این پناه‌گاه‌ها خاموش نخواهد بود.»

او که در پایگاهی در نزدیکی گورستان نظامی آرلینگتون سخنرانی می‌کرد، می‌گوید که واشنگتن میلیاردها دالر به پاکستان کمک کرده، اما این کشور به هراس‌افگنانی که آمریکا در برابر آنان می‌جنگد، پناه داده است.

رییس جمهور آمریکا در بخشی از سخنرانی‎اش دربارۀ جنگ آمریکا در افغانستان خاطرنشان می‌کند که واشنگتن به کابل کمک می‎کند تا طالبان دوباره به قدرت نرسند و کشورش بر کشتن هراس‌افگنان در افغانستان تمرکز خواهد کرد.

دونالد ترامپ، هر چند تمام جزییات راهبردش برای افغانستان را واضح نساخت و در بارۀ شمار نیروها و طرح‌هایش برای فعالیت‌های نظامی چیزی نگفته است، اما تأکید می‌کند که پس از این راهبرد، واشنگتن بر بنیاد شرایط واقعی افغانستان و منطقه به پیش می‌رود، نه بر بنیاد زمان‌بندی‌های خودسرانه.

آقای ترامپ، در ادامۀ سخنرانی‌اش می‌افزاید که آمریکا سرانجام در افغانستان پیروز خواهد شد و نابودی داعش و القاعده، جلوگیری از تسلط طالبان در افغانستان و پایان‌دادن به حمله‌ها در برابر ایالات متحده را تعریف روشنی از پیروزی آمریکا در جنگ افغانستان عنوان می‌کند.

رییس جمهور آمریکا خطاب به شهروندان افغانستان می‌گوید که سرانجام، مردم این کشور باید اختیار آیندۀ‌شان را به دست گیرند و بر کشورشان حکومت کنند.

گُسترش روابط راهبردی آمریکا با هند نیز از دیگر بخش‎های سخنرانی ترامپ بود. او از هند خواست تا در زمینه‎های پیشرفت اقتصادی افغانستان، نیز به این کشور کمک کند.

ساعتی پس از سخنرانی ترامپ، جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا گفت که با سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) ‌برای افزایش نیروهای نظامی در افغانستان گفت‌وگو ‌می‎کند. او گفته است که به رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا دستور داده تا برای اجرای راهبرد جدید ایالات متحده دست به کار شوند.

اما طالبان در واکنش به این راهبرد با انتشار خبرنامه‌یی می‌گویند، تا خروج آخرین نظامی آمریکا در افغانستان به جنگ ادامه خواهد داد.

این گروه چند روز پیش در سال‌روز استقلال افغانستان اعلام کردند که آمریکا از شکست امپراتوری‌های گذشته در این کشور درس عبرت بگیرد و نظامیان خود را از افغانستان خارج کند.