آدينه 3 حمل|فروردین 1397 برابر با 23 مارچ 2018

واکنش‌ها به راهبرد تازۀ آمریکا؛ از استقبال غنی تا خط‌‌ونشان طالبان 31 اسد|مرداد 1396

 

رییس جمهور آمریکا بامداد امروز به وقت کابل، مقابل بیش از دو هزار فرمانده و سرباز ارتش این کشور در قرارگاه «فورت مایر» در آرلینگتونِ ویرجینیا راهبرد جدید ایالات متحده برای افغانستان را اعلام کرد.

این راهبرد طوری طراحی شده که تقویت نیروهای مورد نیاز برای مبارزه برای عقب‌نشینی طالبان هم در پاکستان و هم در افغانستان را ممکن کند. اولویت این برنامه، تقویت دولت افغانستان نیست بلکه، تمرکز بر مبارزه علیه تروریسم و ایجاد امنیت در منطقه است.

اعلام راهبرد ایالات متحده واکنش‌ مقام‌های افغانستان و نهادهای جهانی را برانگیخته است.

رییس جمهور غنی از تصمیم حکومت آمریکا به عنوان «یک تعهد دوام‌دار از سوی شریک بنیادی افغانستان در جنگ بین‌المللی کنونی» استقبال می‌کند.

آقای غنی با نشر خبرنامه‌یی می‌گوید: «از رییس‌ جمهور ترامپ و مردم آمریکا به‌ خاطر اعلام حمایت‌شان از تلاش‌های حکومت افغانستان برای دست‌یابی به ‌خودکفایی و مبارزۀ مشترک‌ به ‌‌منظور غالب‌شدن به تروریسم و رهایی منطقه از تهدید و خطرات این پدیدۀ شوم، سپاس‌گزاری می‌کنم.»

عبدالله؛ راهبرد جدید همه‌جانبه است

عبدالله عبدالله، رییس اجرای کشور دربارۀ راهبرد ایالات متحده برای افغانستان می‌گوید که برای تهیه این راهبرد با آنان گفت‌وگو شده و بارها مقام‌های آمریکایی در این باره با مقام‌های افغانستان نشست داشته‌اند. به گفتۀ او، این راهبرد معادلۀ جنگ را به نفع افغانستان و نیروهای امنیتی تغییر خواهد داد.

عبدالله عبدالله می‌گوید، صلح اولویت دولت افغانستان است، اما اگر طالبان به جنگ ادامه دهند با قوت با آنان مقابله خواهد شد. به گفتۀ رییس اجرایی حکومت، تمام ابعاد جنگ افغانستان از مبارزه با داعش تا کشورهای حامی تروریسم در این راهبرد مشخص شده است

راهبرد جدید تحول مثبت سیاسی و نظامی

سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور با استقبال از اعلام راهبرد جدید آمریکا گفته است: «انتخاب اول ما جنگ نیست، ما به صلح و ثبات دایمی تأکید داریم و از دید ما، صلح نخستین گزینه برای تأمین ثبات در افغانستان و منطقه محسوب می‌شود.»

او افزوده است که در فرایند صلح برای افغانستان، نقش‌آفرینی کشورهای منطقه مهم است و ابراز امیدواری کرده که راهبرد جدید آمریکا به دولت و مردم افغانستان کمک کند تا به چالش‌های موجود در بخش تأمین ثبات و مبارزه با تروریسم غلبه کند. او راهبرد آمریکا برای افغانستان را «تحول مثبت سیاسی و نظامی برای دولت و مردم افغانستان» خوانده است.

اتحادیه اروپا

فرانز مایکل ملبین، نمایندۀ ویژۀ اتحادیۀ اروپا در افغانستان نیز از اعلام راهبرد آمریکا استقبال کرده و گفته است که حرکت به سمت ثبات، گام بعدی است. او افزوده است که مردم افغانستان رنج‌دیده‌اند و صلح در این کشور امکان‌پذیر است.

تعهد قوی و پایدار نیروهای حمایت قاطع

فرمانده کل نیروهای بین‌المللی در افغانستان می‌گوید که تعهد ائتلاف بین‌المللی در برابر افغانستان قوی و پایدار است و حضور نیروهای حمایت قاطع در این کشور (افغانستان) مبتنی بر اوضاع و شرایط خواهد بود.

جان نیکلسون می‌افزاید، راهبرد تازه به این معنا است که طالبان نمی‌توانند از راه نظامی پیروز شوند و بهتر است دست از جنگ بردارند و به صلح بپیوندند.

صفحۀ جدید در همکاری‌های استراتژیک

صلاح‌الدین ربانی، وزیر خارجۀ افغانستان نیز از اعلام راهبرد تازۀ آمریکا برای این کشور استقبال کرده است. آقای ربانی می‌گوید که این راهبرد صفحۀ جدیدی را در همکاری‌های استراتژیک بین دو کشور می‌گشاید.

تداوم جنگ

طالبان در واکنش به این راهبرد با انتشار خبرنامه‌یی می‌گویند، تا خروج آخرین نظامی آمریکا در افغانستان به جنگ ادامه خواهد داد.

این گروه چند روز پیش در سال‌روز استقلال افغانستان اعلام کردند که آمریکا از شکست امپراتوری‌های گذشته در این کشور درس عبرت بگیرد و نظامیان خود را از افغانستان خارج کند.

رییس جمهور آمریکا در بخشی از سخنرانیاش دربارۀ راهبرد تازۀ این کشور برای افغانستان خاطرنشان می‌کند که واشنگتن به کابل کمک میکند تا طالبان دوباره به قدرت نرسند و کشورش بر کشتن هراس‌افگنان در افغانستان تمرکز خواهد کرد.​

هر چند او تمام جزییات راهبردش برای افغانستان را واضح نساخت و در بارۀ شمار نیروها و طرح‌هایش برای فعالیت‌های نظامی چیزی نگفته است، اما تأکید می‌کند که پس از این راهبرد، واشنگتن بر بنیاد شرایط واقعی افغانستان و منطقه به پیش می‌رود، نه بر بنیاد زمان‌بندی‌های خودسرانه.


در همین زمینه

راهبرد جدید آمریکا برای افغانستان اعلام شد