آدينه 3 حمل|فروردین 1397 برابر با 23 مارچ 2018

چین و روسیه مخالف راهبرد تازۀ آمریکا؛ چرا؟ 1 سنبله|شهریور 1396

 

روز گذشته دولت آمریکا راهبر تازه‌اش برای افغانستان و آسیایی جنوبی را اعلام کرد. اعلام این راهبرد با حمایت‌ها و مخالفت‌های زیادی همراه بود.

سخنگوی ارتش پاکستان روز گذشته در واکنش به راهبرد تازۀ آمریکا گفت که پناهگاه‌های هراس‌افگنان در این کشور نیست. وزارت خارجۀ روسیه نیز با نشر خبرنامه‌یی گفت، این کشور هیچ نفعی را در این راهبرد برای افغانستان نمی‌بیند و مقام‌های چین نیز با انتقاد از این راهبرد گفته‌اند، پاکستان خود قربانی هراس‌افگنی است، اما در این راهبرد یادی از آن نشده است.

اما آگاهان به این باورند که مخالفت کشورهای منطقه با راهبرد تازه آمریکا حرف تازه‌یی نیست و این کشورها موجودیت نیروهای آمریکایی و مجموعاً غرب را در افغانستان، خلاف منافع‌شان می‌دانند.

معین مرستیال، آگاه سیاسی می‌گوید، هدف بنیادی سازمان شانگهای این بود که در منطقه در برابر ناتو و آمریکا مبارزه ادامه پیدا کند به همین منظور، شماری از کشورهای منطقه نمی‌خواهند، در افغانستان نیروهای آمریکایی و ناتو حضور نظامی داشته باشند.

اکبرجان فولاد، یکی دیگر از آگاهان به این باور است، با آن که برخی از کشورها با حضور نظامی آمریکا در افغانستان نگران‌اند؛ اما حکومت افغانستان باید آنان را قناعت دهد که این راهبرد به زیان آنان نیست.

به گفتۀ آقای فولاد، شماری از  کشورهایی که می‌خواهند از هراس‌افگنی در برابر افغانستان و آمریکا برای منافع‌شان استفاده کنند، سدی برای اجرای این راهبرد می‌شوند.

رییس جمهور آمریکا بامداد روز گذشته به وقت کابل، مقابل بیش از دو هزار فرمانده و سرباز ارتش این کشور در قرارگاه «فورت مایر» در آرلینگتونِ ویرجینیا راهبرد جدید ایالات متحده برای افغانستان را اعلام کرد. این راهبرد طوری طراحی شده که تقویت نیروهای مورد نیاز برای مبارزه برای عقب‌نشینی طالبان هم در پاکستان و هم در افغانستان را ممکن کند. اولویت این برنامه، تقویت دولت افغانستان نیست بلکه، تمرکز بر مبارزه علیه تروریسم و ایجاد امنیت در منطقه است.