آدينه 3 حمل|فروردین 1397 برابر با 23 مارچ 2018

تأکید آمریکا بر مبارزۀ حکومت افغانستان با فساد؛ «تعهد پابرجاست» 2 سنبله|شهریور 1396

 

هوگو لورینس، شارژدافیر آمریکا برای افغانستان می‌گوید که راهبرد تازۀ آمریکا برای افغانستان به معنای مبارزه با دشمنان این کشور است. آقای لورینس می‌گوید که آمریکا در برابر تمام گروه‌های اغتشاش‌گر ایستاده و راهبرد تازۀ ایالات متحده علیه داعش، طالبان و هر گروهی که برای افغانستان خطری محسوب شود، طرح شده است.

او در یک نشست خبری امروز از حکومت افغانستان می‌خواهد تا علیه فساد در نهادهای امنیتی مبارزه کرده و این پدیده را به کلی نابود کند.

هوگو لورینس دربارۀ راهبرد تازۀ آمریکا برای افغانستان می‌گوید که این راهبرد بالای طالبان فشار می‌آورد تا هرچه زودتر دست از جنگ بردارند و به صلح بپیوندند. او می‌گوید، در این راهبرد از پاکستان خواسته شده تا از هیچ تلاشی برای نابودی مخفیگاه‌های گروه‌های دهشت‌افگن در داخل خاکش دریغ نکند.

در این نشست، جنرال جان نیکلسون، فرمانده کل نیروهای بین‌المللی تحت فرمان پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) بر مبارزۀ جدی در برابر گروه‌های متخاصم تأکید می‌کند و می‌گوید، آمریکا در کنار نیروهای امنیتی افغانستان ایستاده است و با تمام وجود با نیروهای امنیتی به ویژه نیروهای هوایی همکاری خواهد کرد.

آقای نیکلسون می‌افزاید که بر اساس راهبرد تازۀ آمریکا برای افغانستان، میزان حمایت بین‌المللی از نیروهای مسلح این کشور افزایش خواهد یافت و زمینۀ سرکوب گروه‌های شورشی از جمله گروه طالبان بیشتر فراهم خواهد شد. او تأکید می‌کند که گروه طالبان چاره‌یی جز حاضرشدن پای میز گفت‌وگو ندارد. نیکلسون تأکید می‌کند که تصمیم مبارزه با تروریسم قاطع است و افغانستان دیگر پناهگاه امن برای تروریسم نخواهد شد.

رییس جمهور آمریکا بامداد سه‌شنبۀ هفتۀ جاری به وقت کابل، مقابل بیش از دو هزار فرمانده و سرباز ارتش این کشور در قرارگاه «فورت مایر» در آرلینگتونِ ویرجینیا راهبرد جدید ایالات متحده برای افغانستان را اعلام کرد. این راهبرد طوری طراحی شده که تقویت نیروهای مورد نیاز برای مبارزه برای عقب‌نشینی طالبان هم در پاکستان و هم در افغانستان را ممکن کند. اولویت این برنامه، تقویت دولت افغانستان نیست بلکه، تمرکز بر مبارزه علیه تروریسم و ایجاد امنیت در منطقه است.