آدينه 3 حمل|فروردین 1397 برابر با 23 مارچ 2018

آیندۀ افغانستان؛ محور گفت‌وگوی اتمر و استانکزی با طالبان 8 سنبله|شهریور 1396

 

آسوشیتد پرس از تماس تلفنی روزانۀ سران امنیت ملی افغانستان با سرگردگانِ گروه طالبان خبر می‌دهد.

خبرگزاری آسوشیتد پرس، در گزارشی می‌گوید که معصوم استانکزی، رییس امنیت ملی افغانستان هر روز با سرکردگانِ گروه طالبان تلفنی صحبت می‌کند، اما حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی این کشور هر یک ماه در میان با سران این گروه تماس دارد.

یک کارمند امنیت ملی افغانستان که نخواست نامش فاش شود، مدارکی را به خبرگزاری آسوشیتد پرس داده که در آن خواست‌های طالبان از حکومت افغانستان درج‌ شده است.

مدارک به دست‌آمده نشان می‌دهد، دو طرف در مورد اصلاحات قانون اساسی و آیندۀ سیاسی افغانستان صحبت می‌کنند. بر اساس این مدارک، طالبان خواهان اصلاحات قانون اساسی افغانستان در درازمدت‌ شده‌اند.

برقراری دولت بر اساس شریعت اسلامی و جداشدن صنف‌های دختران از پسران در مراکز آموزشی این کشور، از دیگر خواست‌های طالبان بوده‌اند.

همچنان طالبان با کارکردن زنان در تمام ادارات دولتی افغانستان موافقت کرده‌اند، با در نظرداشت این که «نمی‌توانند رییس جمهور و قاضی شوند.»

اما طالبان با نشر خبرنامه‌یی ارتباط مقام‌های امنیت افغانستان با طالبان را رد کرده‌اند. در این خبرنامه آمده است که برای این گروه حضور نیروهای خارجی در افغانستان بزرگ‌ترین مسأله است و گفت‌وگو روی دیگر موضوعات حاشیه‌یی زیرشاخۀ حضور نیروهای آمریکایی‌ در افغانستان «فایده ندارد.»

دفتر مشاور امنیت ملی کشور این موضوع را تکذیب کرده است، اما ریاست امنیت ملی با تماس‌های پی‌هم حاضر به گفت‌وگو در این مورد نشد.