آدينه 3 حمل|فروردین 1397 برابر با 23 مارچ 2018

آیا ارتباط مقام‌های امنیت افغانستان با طالبان واقعیت دارد؟ 8 سنبله|شهریور 1396

 

خبرگزاری آسوشیتد پرس گزارشی را در بارۀ تماس روزانه و ماهانۀ رییس امنیت ملی و مشاور شورای امنیت ملی با سران طالبان نشر کرده است.

طالبان با نشر خبرنامه‌یی ارتباط مقام‌های امنیت افغانستان با خود را رد کرده‌اند. در این خبرنامه آمده است که برای این گروه حضور نیروهای خارجی در افغانستان بزرگ‌ترین مسأله است و گفت‌وگو روی دیگر موضوعات حاشیه‌یی زیرشاخۀ حضور نیروهای آمریکایی‌ در افغانستان «فایده ندارد.»

ریاست امنیت ملی نیز با نشر یک خبرنامه این گزارش را رد کرده و از این خبرگزاری خواسته تا اصول خبرنگاری را در نظر گیرد. دفتر مشاور امنیت ملی نیز این قضیه را تکذیب کرده است.

موضع‌گیری نهادهای امنیتی افغانستان در برابر این گزارش قضیه را بیشتر از پیش جنجالی کرده است، اما آیا گزارش آسوشیتد پرس حقیقت دارد یا گفته‌های مقام‌های امنیت افغانستان؟

آگاهان ارتباط مقام‌های ارشد امنیت افغانستان با طالبان را «دور از امکان» نمی‌دانند.

جعفر مهدوی، عضو مجلس نماینده‌گان به سلام‌وطندار می‌گوید، هدف از گزینش معصوم استانکزی به عنوان رییس امنیت ملی، پیش‌برد بهتر روند گفت‌وگوهای صلح بوده است. به گفتۀ او، آوردن صلح بدون اقدامات عملی و مذاکره با طالبان امکان‌پذیر نیست.

به گفتۀ جعفر مهدوی، در درخواست‌های طالبان از دولت افغانستان نکته‌هایی وجود دارد که آیندۀ گفت‌وگو با این گروه را امیدوارکننده نشان می‌دهد.

اسحاق اتمر، آگاه دیگر می‌گوید، در تمام جهان گفت‌وگو میان دولت و گروه‌های متخاصم امر‌ی‌ست طبیعی و افغانستان از این قاعده خارج نیست. به باور این آگاه امور، احتمالاً راهبرد تازۀ آمریکا سران طالبان را وادار به گفت‌وگو با دولت افغانستان کرده است.

آقای اتمر، برخی از خواست‌های طالبان را عقب‌گرایانه خوانده و می‌افزاید، دولت و جامعۀ جهانی هرگز به عقب نباید برگردد.

آسوشتید پرس می‌گوید، یک کارمند امنیت ملی افغانستان که نخواسته نامش فاش شود، مدارکی را به این خبرگزاری داده که در آن خواست‌های طالبان از حکومت افغانستان درج‌ شده است.

مدارک به دست‌آمده نشان می‌دهد، دو طرف در مورد اصلاحات قانون اساسی و آیندۀ سیاسی افغانستان صحبت می‌کنند. بر اساس این مدارک، طالبان خواهان اصلاحات قانون اساسی افغانستان در درازمدت‌ شده‌اند. برای دسترسی به این گزارش این‌جا را کلیک کنید.