دوشنبه 28 حوت|اسفند 1396 برابر با 19 مارچ 2018

نامۀ خداحافظی اوباما به ترامپ نشر شد 13 سنبله|شهریور 1396

 

درست هشت ماه پس از خروج باراک اوباما، رییس جمهور پیشین آمریکا نامۀ خداحافظی او به دونالد ترامپ جانشینش نشر شد.

این نامه، آخرین مکاتبۀ مستقیم اوباما و ترامپ محسوب می‌شود که نسخه‌یی از آن از سوی رسانه‌های واشنگتن منتشر شده است.

نامۀ اوباما به ترامپ:

«بابت پیروزی شما تبریک می‌گویم. میلیون‌ها نفر به شما امید بسته‌اند و همۀ ما، به دور از وابسته‌گی‌های حزبی، باید به گسترش رفاه و امنیت در طول دوران حراست شما امیدوار باشیم.

این یک اتاق منحصر به فرد است (اتاق رییس ‌جمهور در کاخ سفید)، هیچ طرح روشنی برای موفقیت در آن وجود ندارد، بنا بر این نمی‌دانم توصیه‌یی از جانب من بتواند برای شما مفید و سودمند باشد. با این حال اجازه بدهید چند نکته از دریافت شخصی خود در مدت هشت سال ریاست جمهوری‌ام را به شما ارایه دهم.

نخست؛ هر دوی ما با شیوه‌های مختلفی و با خوش‌بینی تمام نسبت به آینده، سعادتمند هستیم. هر کسی به این اندازه خوش اقبال نیست. این به ما بسته‌گی دارد تا هر کاری که در توان داریم انجام دهیم تا پله‌های بیشتری برای موفقیت هر کودک و خانواده‌یی که به سختی تلاش می‌کند، فراهم کنیم.

دوم؛ رهبری آمریکا در جهان کنونی بسیار ضروری است. به ما بسته‌گی دارد که از طریق اقدام و عبرت، برای حفظ نظم جهانی که از زمان پایان جنگ سرد در حال گسترش است، تلاش کنیم و ثروت و امنیت ما به همین موضوع بسته‌گی دارد.

سوم؛ ما به طور موقت این جایگاه را به دست آورده‌ایم. این موضوع موجب می‌شود ما پاسداران نهادهای دموکراتیک و سنت‌های‌مان مانند حکومت قانون، ترک سرسپرده‌گی به قدرت‌ها، حفاظت از برابری و آزادی‌های مدنی باشیم.

صرف نظر از فشارها و دشواری‌های روزانۀ دنیای سیاست، این وظیفۀ ما است که دست‌کم ابزارهای دموکراتیک کشورمان را همان اندازه قدرتمند که تحویل گرفتیم، به نفر بعد تحویل دهیم.

و در نهایت نکتۀ چهارم؛ در توفان حوادث و مسؤولیت‌ها، وقت کافی برای خانواده و دوستان صرف کنید، آن‌ها شما را «ناخواسته خشن می‌بینند.»

میشل و من برای شما و ملانیا در این ماجراجوییِ بزرگ، بهترین‌ها را آرزو می‌کنیم و آماده هستیم به هر طریق که بتوانیم به شما کمک کنیم.

موفق باشید و خدانگه‌دار.»