شنبه 4 حمل|فروردین 1397 برابر با 24 مارچ 2018

پایان تعطیلات عید؛ صنف‌های مکتب‌های کابل هنوز خالی‌ست 14 سنبله|شهریور 1396

 

افغانستان از جمله کشورهایی‌ست که روزهای بی‌شمار تعطیل دارد، اما شماری از روزهای رسمی هم در میان روزهای تعطیل از سوی مردم به ویژه دانش‌آموزان تعطیل شمرده می‌شوند.

جمعۀ گذشته برابر بود با عید قربان و از این روز تا یک‌شنبه از سوی حکومت رسماً تعطیل اعلام شد و انتظار می‌رفت روز دوشنبه همه‌چیز به منوال سابق آغاز شود. اما تا هنوز فعالیت بسیاری از نهادها آغاز نشده است، به ویژه مکتب‌های پایتخت.

آموزگاران کابل می‌گویند، با این که از تعطیلات عید دو روز گذشته است، هنوز دانش‌آموزان به مکتب نمی‌آیند.

به گفتۀ آنان، نیامدن دانش‌آموزان به مکتب روند آموزشی را با مشکل روبه‌رو می‌کند. این آموزگاران از خانواده‌ها می‌خواهند کودکان‌شان را برای رفتن به مکتب تشویق کنند.

مسؤولان وزارت معارف/آموزش و پرورش نیز از خانواده‌ها می‌خواهند که روزهای رسمی را خودسر برای خود تعطیل نکنند، در غیر این صورت غیرحاضر خواهند شد.

کبیر حقمل، رییس نشرات وزارت آموزش‌وپرورش می‌گوید، تیم‌های نظارتی برای بررسی حضور و فعالیت آموزگاران و کارمندان مکتب‌ها موظف شده‌اند و اگر آموزگاران هم در این روزها حضور پیدا نکنند، غیرحاضر می‌شوند.

اما تعطیلات خودسر دانش‌آموزان نیازمند راهبرد و برنامه‌یی مشخص است. خانواده‌های دانش‌آموزان از مقام‌ها در وزارت معارف می‌خواهند هرچه زودتر برنامۀ مشخصی را برای حل این مشکل تهیه کنند.