آدينه 3 حمل|فروردین 1397 برابر با 23 مارچ 2018

سود افغانستان از نشست بریکس چیست؟ 14 سنبله|شهریور 1396

 

گروه قدرت‌های اقتصادی نوظهور (بریکس) در پایان نشست سه ‌روزۀ خود اعلامیه‌یی را نشر کردند.

در این اعلامیه با حمایت از صلح در افغانستان و نگرانی از فعالیت داعش، طالب، القاعده، شبکۀ حقانی، جنبش اسلامی اوزبیکستان، لشکر طیبه و دیگر گروه‌های تروریستی اعلام کردند که کشورهای حامی تروریسم باید در برابر عملکردهای خود پاسخگو باشند.

اما آگاهان سیاسی، نشر اعلامیه‌یی این گروه را بی‌تأثیر می‌خوانند و می‌گویند که برگزاری نشست بریکس و دیگر نشست‌ها سودی برای افغانستان ندارد و تنها به سود کشورهای عضو این گروه است.

به گفتۀ آنان، در این اعلامیه در کنار این که نامی از کشورهای حامی تروریسم برده نشده، برای نابودی آنان برنامۀ اجرایی نیز ریخته نشده است.

نادرشاه سوا، آگاه سیاسی در گفت‌وگو به سلام‌وطندار می‌گوید که نشست‌هایی چون بریکس به خاطر صلح در افغانستان و دیگر کشورهای غربی برگزار نمی‌شوند و کشورهای قدرتمند تنها به خاطر سودشان چنین نشست‌هایی را برگزار می‌کنند.

انتظار خادم، آگاه امور بین‌الملل نیز می‌گوید، در اعلامیۀ گروه قدرت‌های اقتصادی نوظهور راه‌حلی به هدف نابودی گروه‌های تروریستی نیامده و این گونه نشست‌ها سودی برای افغانستان ندارد.

با این حال شکیب مستغنی، سخنگوی وزارت امور خارجۀ کشور می‌گوید که حکومت افغانستان از اعلامیۀ گروه قدرت‌های اقتصادی نوظهور حمایت می‌کند. او می‌گوید، در این اعلامیه در کنار حمایت از صلح افغانستان، کارکرد نیروهای امنیتی افغانستان در مبارزه با تروریسم تشویق شده است.

به گفتۀ او، به خاطر این که نیروهای امنیتی افغانستان از آدرس جهان در برابر تروریسم می‌جنگد، تنها حمایت و تشویق کافی نیست و جهان باید نیروهای امنیتی افغانستان را تجهیز و حمایت کنند.

نشست بریکس با حضور نماینده‌گانی از کشورهای برازیل، چین، روسیه، هند و آفریقای جنوبی برای سه روز در چین برگزار شد.