آدينه 3 حمل|فروردین 1397 برابر با 23 مارچ 2018

راهبرد پاکستان برای آمریکا و منطقه؛ بهانه‌یی برای گریز از فشارهای جهانی 15 سنبله|شهریور 1396

 

پاکستان از تمام کشورها، برای تغییر در راهبرد خود در برابر منطقه و ایالات متحدۀ آمریکا و رفع خطرات احتمالی دیپلمات‌های خود را احضار کرده است.

رزاق برق، خبرنگار و نویسندۀ پاکستانی می‌گوید که سفیران و دیپلمات‌های پاکستان برای اشتراک در نشستی سه روزه به اسلام‌آباد آمده‌اند و این نشست روز گذشته آغاز شده است.

به گفتۀ آقای برق، پاسخ اسلام‌آباد به راهبرد تازۀ آمریکا برای افغانستان و منطقه، انتقادها از پاکستان مبنی بر حمایت از تروریسم و پروژه‌های تاپی و کاسا یک هزار محور این نشست سه روزه اند.

رییس جمهور آمریکا تاریخ 31 اسد/مرداد مقابل بیش از دو هزار فرمانده و سرباز ارتش این کشور در قرارگاه «فورت مایر» در آرلینگتونِ ویرجینیا راهبرد جدید خود برای افغانستان را اعلام کرد. این راهبرد طوری طراحی شده که تقویت نیروهای مورد نیاز برای مبارزه برای عقب‌نشینی طالبان هم در پاکستان و هم در افغانستان را ممکن کند. اولویت این برنامه، تقویت دولت افغانستان نیست بلکه، تمرکز بر مبارزه علیه تروریسم و ایجاد امنیت در منطقه است.

در نشست اسلام‌آباد نیز روی راهکاری گفت‌وگو خواهد شد تا فشارهای جهانی بر پاکستان را کاهش دهد. خواجه‌آصف آصف، وزیر خارجۀ پاکستان سخنران روز نخست این نشست و ملیحه لودی، نمایندۀ اسلام‌آباد در ملل متحد سخنران امروز این نشست بوده است.

سخنرانان نشست سه روزۀ اسلام‌آباد می‌گویند که سران گروه حقانی در افغانستان حضور دارند و صرفاً چند گروه تروریستی در پاکستان‌اند که از حکومت‌های پیشین به جا مانده و آن‌ها توان نابودی این گروه‌ها را ندارند.

به گفتۀ آقای برق، از صحبت‌های مقام‌های پاکستانی در این نشست برمی‌آید که اسلام‌آباد باز هم به دنبال فریب آمریکا و جهان است.

آگاهان سیاسی نیز فریب در عملکردهای پاکستان را تأیید می‌کنند.

توفان وزیری، آگاه امور به این باور است که اسلام‌آباد می‌خواهد دوباره بازی‌ مختص به خود را در منطقه تکرار کند تا از فشارهای بین‌المللی نجات یابد. به گفتۀ وزیری، پاکستان به بهانۀ تدوین راهبرد جدید برای منطقه و آمریکا به دنبال فریب و نیرنگ است.

این آگاه امور می‌گوید، این‌بار پاکستان در تکرار بازی شکست خواهد خورد؛ زیرا اکنون جهان چهرۀ اصلی پاکستان را دیده است، با آن هم افغانستان باید بازی را جدی بگیرد و در مناسبات جهانی به لابی‌گری علیه حامیان تروریسم ادامه دهد.

همچنان رستم‌شاه مومند، سفیر پیشین پاکستان برای افغانستان افزایش فشارهای داخلی و جهانی بر پاکستان را تأیید می‌کند و می‌گوید که این فشارها برای اخراج گروه‌های تروریستی از خاک پاکستان و بهبود روابط این کشور با افغانستان و هند وارد می‌شود.

مومند می‌افزاید که اسلام‌آباد باید در برابر تروریسم گام‌های بنیادی بردارد.

این در حالی است که دو روز پیش در اعلامیۀ ختم نشست گروه قدرت‌های اقتصادی نوظهور (بریکس) از کشورهای حامی تروریسم برای نگه‌داری گروه‌های تروریستی خواستار پاسخ شد.