دوشنبه 28 حوت|اسفند 1396 برابر با 19 مارچ 2018

آمریکا و استفادۀ هواپیماهای B-52 در افغانستان؛ احتمال افزایش تلفات غیرنظامیان 16 سنبله|شهریور 1396

 

رسانه‌های آمریکایی گزارش‌هایی را به نشر رسانده‌اند که وزارت دفاع ایالات متحده برای سرکوب هراس‌افگنان در افغانستان، از هواپیماهای «B-52» استفاده می‌کند.

اما آگاهان امور به این باورند که استفاده از هواپیماهای «B-52» در جنگ افغانستان مناسب نیست؛ «زیرا جنگ افغانستان اکثراً در روستاها است.» به گفتۀ آنان، در صورتی که در افغانستان از این هواپیماها استفاده شود، تلفات غیرنظامیان افزایش می‌یابد.

عتیق‌الله امرخیل، آگاه نظامی در گفت‌وگویی به سلام‌وطندار می‌گوید، استفاده از هواپیمای B-52 در جنگ افغانستان روحیۀ هراس‌افگنان را تضعیف می‌کند، اما استفاده از این هواپیما‌ها مردم را بیشتر زیانمند می‌سازد.

محمد رادمنش، معاون سخنگوی وزارت دفاع ملی ‌گوید، تاکنون استفاده از هواپیماهای B-52 در جنگ افغانستان نهایی نشده و این موضوع  در حد یک پیشنهاد است. به گفتۀ آقای رادمنش، نیروهای امنیتی با امکانات دست داشتۀ خود نیز می‌توانند هراس‌افگنان را سرکوب کنند.

او می‌گوید، جغرافیای جنگ افغانستان پیچیده است و هراس‌افگنان در مغاره‌های کوه پنهان می‌شوند که سرکوب آنان برای نیروهای امنیتی زمان‌گیر است. معاون سخنگوی وزارت دفاع ملی می‌افزاید، نیروهای امنیتی و نیروهای خارجی هیچ‌گاه مکان‌هایی که در آن به غیرنظامیان آسیب برسد را بمباران نمی‌کنند.

اما اخیرأ گزارش‌های از جان باختن غیرنظامیان در نتیجۀ حملات هوایی نیروهای امنیتی افغانستان و نیروهای خارجی به نشر رسیده است.

همچنان به گزارش گروه دادخواهی برای غیرنظامیان تلفات ماه اگست امسال رقم قابل توجهی بوده است؛ 250 کشته، 360 زخمی.

بر بنیاد یافته‌های این گروه، بیشترین تلفات را ولایت‌های کابل با 47 کشته، هرات با 65 کشته، ننگرهار با 45 و هلمند با 15 کشته داشته‌اند. این گروه می‌گوید که عوامل عمدۀ رقم درشت تلفات غیرنظامیان در این ماه، حمله‌های انتحاری و هوایی، کارگذاری ماین‌های کنارجاده‌یی، پرتاب راکت و کارگذاری ماین‌های مقناطیسی بوده است.