دوشنبه 28 حوت|اسفند 1396 برابر با 19 مارچ 2018

آمار جان باخته‌گان زمین‌لرزۀ مکزیک به ۶۱ تن رسید 18 سنبله|شهریور 1396

 

زمین‌لرزه‌یی در مکزیک که نیرومندترین زمین‌لرزه در تاریخ یک سدۀ اخیرِ این کشور خوانده‌شده تاکنون جان 61 تن را گرفته است. در این زمین‌لرزه 200 تن دیگر زخمی شده‌اند.

این زمین‌لرزه‌‌‌ به بزرگی 8.1 درجه ریشتر حوالی بامداد جمعه سواحل مکزیک در اقیانوس آرام را لرزاند، پس از 24 ساعت از این رویداد اکنون عملیات بزرگ امداد و آواربرداری در ایالت‌های جنوبی این کشور آغاز شده است. تباسکو، اوآکساکا و چیاپاس 3 ایالتی مکزیک اند که بیشترین زیان‌ها را متحمل شده‌اند.

لوئیس فلیپه پوینته، رییس ستاد ملی بحران مکزیک اعلام کرده که شهر هوچیتن در ایالت اوآکساکا متحمل بیشترین تلفات شده است و ۱۷ تن از مردم این شهر در میان جان باخته‌گان اند.

انریکه پینا‌نیه‌تو، رییس جمهور مکزیک از وقوع بیش از 60 پس‌لرزه در بخش‌های زلزله‌زدۀ این کشور خبر می‌دهد و می‌گوید که قدرت پس‌لرزه‌ها می‌تواند بیش از 7 درجۀ ریشتر باشد.

مرکز زمین‌شناسی آمریکا، مرکز این زمین‌لرزه را ۱۶۵ کیلومتری غرب شهر تاپاچولا در ایالت چیاپاس در جنوب مکزیک اعلام کرده و بر پایۀ برخی گزارش‌ها هشدار سونامی برای کشورهای مکزیک،‌ السالوادور، کاستاریکا، پاناما و هندوراس صادر شده است.

این زمین‌لرزه که حوالی بامداد جمعه 17 سنبله ثبت شده، نیرومندترین زمین‌لرزه‌یی‌ست که از سال 1985 در مکزیک رخ داده است.

زمین لرزۀ سال ۱۹۸۵ بخش‌های بزرگی از مکزیکوسیتی، پایتخت مکزیک را ویران کرد و جان چند هزار تن را گرفت.