دوشنبه 28 حوت|اسفند 1396 برابر با 19 مارچ 2018

داعش در جوزجان پوشیدن لباس‌های رنگارنگ برای زنان را ممنوع کرد 19 سنبله|شهریور 1396

 

داعش در ولسوالی درزابِ جوزجان، پوشیدن لباس‌های رنگارنگ و گشت‌وگذار زنان در این ولسوالی را ممنوع اعلام کرد.

مسؤولان محلی و شماری از باشنده‌گان ولسوالی درزاب می‌گویند که گروه داعش این موضوع را در یک گردهمایی در بخش‌های زیر ادارۀ‌شان به مردم محل اعلام کرده است.

بازمحمد داور، سرپرست این ولسوالی با تأیید این خبر می‌گوید که گروه داعش در این ولسوالی اعلام کرده، پس از این هیچ زنی اجازۀ پوشیدن لباس‌های رنگارنگ و مشابه با مردان را ندارد.

به گفتۀ آقای داور، این گروه به زنان این ولسوالی هشدار داده‌اند که بدون محرم در بازارها گشت‌وگذار نکنند و به شهر شبرغان مرکز این ولایت نیز نروند. سرپرست درزاب می‌گوید که در حال حاضر زنان بدون محرم از یک ولسوالی به ولسوالی دیگر رفته نمی‌توانند.

رحمت‌الله حشر، ولسوال پیشین درزاب به نقل از منابع محلی این ولسوالی می‌گوید که گروه داعش علاوه بر وضع ممنوعیت به گشت‌وگذار زنان، از مردم خواسته‌ تا خانه‌های‌شان را برای جنگجویان خارجی تخلیه کنند، در غیر آن مجازات خواهند شد.

شماری از باشنده‌گان ولسوالی درزاب در این باره دولت را به خاموشی متهم می‌کنند. آنان با انتقاد از مسؤولان امنیتی می‌گویند که 4 ماه از وعدۀ راه‌اندازی عملیات پاکسازی در این ولسوالی می‌گذرد، اما تاکنون این عملیات انجام نشده و حضور جنگجویان داخلی و خارجی در این ولسوالی در حال افزایش است.

محمدرضا غفوری، سخنگوی والی جوزجان با آن که از حضور گستردۀ گروه داعش و طالبان در ولسوالی‌های درزاب و قوش‌تپه ابراز نگرانی می‌کند می‌گوید، در بارۀ وضع ممنوعیت پوشیدن لباس‌های رنگارنگ و گشت‌وگذار زنان در این ولسوالی تاکنون اطلاعی ندارند.

سخنگوی والی جوزجان از راه‌اندازی عملیات برای سرکوب این گروه‌ها در آیندۀ نزدیک در این ولسوالی خبر می‌دهد.

داعش تاکنون در این باره چیزی نگفته است.