دوشنبه 28 حوت|اسفند 1396 برابر با 19 مارچ 2018

توافق افغانستان و هند برای مبارزه با هراس‌افگنی



 21 سنبله|شهریور 1396

 

افغانستان و هند برای گسترش همکاری‌های امنیتی توافق کردند. صلاح‌الدین ربانی، وزیر خارجۀ افغانستان در سفرش به هند روز گذشته در نشستی با سوشما سواراج، همتای هندی و نرندرا مودی، نخست‌وزیر این کشور در بارۀ چالش‌های مشترک دو کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.

آقای ربانی، پس از اعلام راهبرد تازۀ آمریکا برای افغانستان و آسیای جنوبی به روز یکشنبه به هند رفت.

در اعلامیۀ مشترک دومین نشست شورای مشارکت راهبردی میان افغانستان و هند که از سوی وزارت خارجۀ افغانستان نشر شده، آمده است که در این دیدار هر دو طرف با ابراز نگرانی جدی در بارۀ رویدادهای خشونت‌آمیز در افغانستان، هراس‌افگنی را بزرگ‌ترین تهدید به صلح، ثبات و پیشرفت منطقه می‌خوانند.

وزیر خارجۀ کشور و مقام‌های هندی، خواهان پایان هر گونه حمایت از هراس‌افگنان در افغانستان شدند.

در این نشست همچنان توافق‌ شد تا همکاری‌های امنیتی کابل و دهلی‌نو تقویت شود. هند توافق کرده تا کمک‌هایش را به نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان برای مبارزه با هراس‌افگنی، جرایم سازمان‌یافته، قاچاق مواد مخدر و پول‌شویی افزایش دهد.

هند به پشتی‌بانی‌ از روند صلح به رهبری و مالکیت افغانستان تأکید کرده است و هر دو کشور توافق کرده‌اند که اقدام‌های همه‌جانبه‌یی برای توقف خشونت و تلاش‌های موفقانۀ منطقه‌یی و جهانی در راستای بهبود صلح و ثبات در افغانستان انجام شود.

افغانستان و هند بر گسترش روابط بازرگانی و سرمایه‌گذاری‌ها نیز تأکید کرده‌اند و قرار است یک نمایشگاه کالاهای بازرگانی و سرمایه‌گذاری هند-افغانستان از هفتم تا بیست‌ونهم ماه جاری میلادی در دهلی‌نو برگزار شود.

در این نشست در بخش مشارکت توسعه‌یی جدید هند به ادامۀ همکاری‌های اقتصادی‌اش تعهد کرده است که 116 پروژۀ توسعه‌یی را در بخش‌های آموزش‌وپرورش، صحت، کشاورزی، آبیاری، آب‌آشامیدنی، انرژی تجدید‌پذیر و دیگر بخش‌ها در 31 ولایت افغانستان اجرا کند.

همچنان در این دیدار هند 500 بورس دانشجویی را در مرحلۀ کارشناسی ارشد برای اعضای خانواده‌ها و نزدیکان جان‌باخته‌گان وزارت دفاع ملی و نیروهای امنیتی افغانستان برای سال تحصیلی 2018 – 2019 تخصیص داد.

در پایان این دیدار در بخش‌های بازرگانی، صحت، فناوری و توسعه‌یی موافقت‌نامه‌هایی میان دو کشور امضا شد.

قرار است سومین نشست شورای مشارکت راهبردی سال 2018 در کابل برگزار شود.