دوشنبه 28 حوت|اسفند 1396 برابر با 19 مارچ 2018

داعش از مکاتب‌ درزاب به عنوان پایگاه استفاده می‌کند 23 سنبله|شهریور 1396

 

گروه داعش 30 مکتب را در ولسوالی درزابِ جوزجان پایگاه نظامی ساخته است. بازمحمد داور، سرپرست ولسوالی درزاب جوزجان به سلام‌وطندار می‌گوید که گروه داعش در بخش‌های زیر ادارۀ‌شان با جابه‌جا کردن تجهیزات نظامی‌ در 30 مکتب این ولسوالی از این مکتب‌ها به عنوان پایگاه نظامی کار می‌گیرند.

حلیمه صدف کریمی، عضو شورای ولایتی جوزجان به نقل از مردم محل می‌گوید که گروه داعش در شماری از مکتب‌های درزاب با جابه‌جایی جنگ‌افزارها این مکتب‌ها را پایگاه نظامی ساخته‌ است.

خانم کریمی، به کارگیری مکتب‌ها را به عنوان پایگاه نظامی مجاز نمی‌داند و با انتقاد از حکومت مرکزی می‌گوید که با گذشت هر روز دامنۀ ناامنی‌ها در درزاب گسترش می‌یابد، اما حکومت مرکزی تاکنون برای راه‌اندازی عملیات پاک‌سازی در این ولسوالی هیچ اقدامی نکرده است.

این عضو شورای ولایتی جوزجان هشدار داده می‌گوید که اگر مسؤولان امنیتی برای جلوگیری از این کار داعش به گونۀ جدی اقدام نکنند، احتمال دارد که این گروه از ساختمان مکتب‌های قوش‌تپه نیز به عنوان پایگاه کارگیرند.

اما عبدالحی یشین، رییس معارف جوزجان از جابه‌جایی جنگ افزارها در مکتب‌های ولسوالی درزاب و ایجاد پایگاه‌ در آن‌ها اظهار بی‌خبری می‌کند.

گروه داعش 9 روز پیش (14 سنلبه) درِ 75 مکتب در ولسوالی‌های درزاب و قوش‌تپۀ جوزجان را بستند که حدود 47 مکتبِ آن در درزاب است.

گروه داعش تاکنون در این باره چیزی نگفته است.

به گفتۀ منابع محلی در ولسوالی درزابِ جوزجان، نزدیک به سه ماه پیش نیز جنگجویان گروه داعش با حمله بر مکتب‌های این ولسوالی تجهیزات و کتاب‌های درسی این مکتب‌ها را به یغما برده و از تطبیق نصاب آموزشی خلافت اسلامی در ولسوالی درزاب سخن زده بودند.