دوشنبه 28 حوت|اسفند 1396 برابر با 19 مارچ 2018

روبوسی عبدالله و نور در بلخ و انتقاد از حکومت 25 سنبله|شهریور 1396

 

عطامحمد نور، والی بلخ می‌گوید که ائتلاف نجات افغانستان در نتیجۀ کم‌کاری و ضعف حکومت تشکیل شده است.

آقای نور که در همایشی به خاطر تجلیل از هفتۀ شهید در بلخ برگزار شده، سخنرانی می‌کند، می‌گوید: «با توجه به رشد فزایندۀ نقص‌ها و گرایش‌های نامطلوب و مغایر با منافع ملی در داخل نظام که منجر به تضعیف حاکمیت ملی شده و روزبه‌روز دامنۀ ناامنی‌ها را گسترش می‌دهد، سه جریان بزرگ (جمعیت اسلامی، جنبش ملی و حزب وحدت مردم افغانستان) با هم متحد شده‌اند.»

 آقای نور هدف از تشکیل حزب نجات افغانستان را انسجام احزاب و قوم‌های مختلف کشور می‌داند.

این همایش در حالی با ورود و روبوسی عبدالله عبدلله، رییس اجرایی حکومت و عطامحمد نور آغاز شد که اخیراً تنش‌ها میان این دو افزایش یافته بود و حتا عطامحمد نور در مراسم سالگرد درگذشت مارشال محمدقسیم فهیم، معاون نخست رییس جمهور پیشین از مردم برای حمایت از عبدالله عبدالله در انتخابات 1393 عذرخواهی کرده بود.

آقای عبدالله می‌گوید، حکومت وحدت ملی فرصت خوبی بود و شهروندان، سیاست‌مداران، و مبارزان سیاسی در حمایت از آن یک‌دست شدند. آقای عبدالله اما می‌افزاید: «پرسش این‌جاست، چه واقع شد که از هم متفقرق شدیم؟»

رییس اجرایی می‌گوید، تشکیل ائتلاف‌ها سبب می‌شود که حکومت بیشتر از پیش کارا باشد. او تأکید می‌کند: «ائتلاف‌هایی که برای تأمین صلح، آوردن اصلاحات، حاکمیت قانون و تعهد برای عدالت باشند، هیچ ممنوعیتی ندارند.»

احمدضیاء مسعود، معاون حزب جمعیت و نمایندۀ عزل‌شدۀ رییس جمهور در اصلاحات و حکومتداری خوب پس از ستایش در این همایش از نقش مجاهدین در سال‌های گذشته، کارکردهای حکومت را به باد انتقاد گرفت. آقای مسعود حکومت کنونی را «اقتدارگرا و انحصارگر» می‌خواند.

در این همایش ده‌ها تن از باشنده‌گان، اعضای احزاب جنبش، جمعیت و وحدت ملی حضور داشتند.