شنبه 26 حوت|اسفند 1396 برابر با 17 مارچ 2018

معترضان پکتیایی درِ مکاتب را بستند 28 سنبله|شهریور 1396

 

شماری از باشنده‌گان ولایت پکتیا در واکنش به قتل یک آموزگار از سوی پولیس محلی در ولسوالی زرمت، مکاتب این ولسوالی را بسته و در برابر ساختمان مقام این ولایت تجمع اعتراضی کردند.

آنان از حکومت محلی می‌خواهند که عاملان قتل این آموزگار باید به گونۀ علنی اعدام شوند.

این اعتراض کننده‌گان که شمارشان به 300 تن می‌رسد هشدار می‌دهند، تا زمانی که عاملان قتل این آموزگار مجازات نشوند، درِ مکاتب و بازار ولسوالی را باز نمی‌کنند.

حاجی آغامحمد، از بزرگان قوم و یکی از معترضان می‌گوید، در هماهنگی با مردم تمامی مکاتب و بازار این ولسوالی را مسدود کرده‌اند. به گفتۀ او، در صورتی که حکومت به این موضوع رسیده‌گی نکند آنان اعتراض‌های‌شان را ادامه می‌دهند.

ملک‌ میراجان، از باشنده‌گان منطقۀ اوریاخیل نیز می‌گوید، پولیس‌های محلی باید بدانند که حکومت به خاطر تأمین امنیت مردم، آنان را حقوق می‌دهد؛ نه برای کشتن آنان.

دکتر معصوم، برادر این آموزگار می‌گوید،  پولیس‌های محلی ساعت 12 شب برادرش را از خانه بیرون کرده و کشته‌اند. او می‌گوید، پولیس‌های محلی مقداری پول نقد را نیز از خانۀ برادرش به غارت برده‌اند.

عبدالله حسرت، سخنگوی والی پکتیا می‌گوید، تاکنون به اتهام قتل این آموزگار 2 پولیس محلی و یک فرد ملکی را بازداشت کرده‌اند و پس از بررسی‌ها به دادستانی معرفی می‌شوند.

او تأکید می‌کند که عاملان قتل این آموزگار مجازات می‌شوند.

به گفتۀ باشنده‌گان محل 2 روز پیش 3 پولیس‌ محلی به هدف دزدی به خانۀ جان محمد داخل می‌شوند و پس از تنش‌های لفظی این آموزگار را کشته و یک فرزند و برادرزاده‌اش را زخمی می‌کنند.