دوشنبه 28 حوت|اسفند 1396 برابر با 19 مارچ 2018

غنی در سازمان ملل؛ استقبال از راهبرد آمریکا و فراخوان صلح به پاکستان 29 سنبله|شهریور 1396

 

رییس جمهور در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، از راهبرد جنگی آمریکا برای افغانستان استقبال کرد.

محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور بامداد امروز هنگام ایراد سخنرانی‌اش در هفتادودومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویارک، با استقبال از راهبرد جنگی آمریکا برای افغانستان می‌گوید، این راهبرد تمامی ابزارهای قدرت آمریکایی را تحکیم کرده و دربرگیرندۀ پیامیست که طالبان و حامیان این گروه از نگاه نظامی نمی‌توانند پیروز شوند.

رییس جمهور می‌گوید که افغانستان تنها می‌تواند به واسطۀ راه‌حل سیاسی به صلح پایدار دست یابد و از تمامی افراد در صف طالبان می‌خواهد تا به گفت‌وگوی بین‌الافغانی بپیوندند.

محمداشرف غنی می‌گوید، افغانستان فرصت گفت‌وگو با همسایه‌هایش را دارد که چه‌گونه با هم به گونۀ صادقانه کار کنند تا هراس‌افگنان را نابود کرده و تندروی را مهار سازند.

رییس جمهور یکبار دیگر از پاکستان می‌خواهد تا با افغانستان وارد گفت‌وگو شود.

آقای غنی می‌گوید: «من از پاکستان دعوت می‌کنم که با ما وارد یک گفت‌وگوی همهجانبۀ دولت با دولت روی صلح، امنیت و همکاری‌های منطقه‌یی که منتج به رفاه می‌گردد، شود.»

رییس جمهور از همسایه‌های دور و نزدیک افغانستان نیز می‌خواهد تا از طریق روند کابل به هدف تلاش همه جانبه برای صلح و ثبات منطقه‌یی به این کشور بپیوندند. او می‌گوید که جنگ کنونی در داخل خاک افغانستان نه، بلکه فراتر از آن است.

آقای غنی در بخشی از سخنانش می‌گوید، 16 سال پس از تراژیدی ۱۱ سپتامبر، خطر خشونت به دست عوامل غیردولتی، شکل موج پنجم خشونت سیاسی و هراس‌افگنی را به خود گرفته است. به گفتۀ او، برخی از آزادی‌های جهان که ملل متحد برای حراست از آن ایجاد شده، اکنون همان آزادی‌ها از سوی هراس‌افگنی جهانی مورد حمله قرار می‌گیرند.

رییس جمهور غنی، با اشاره به جرایم در برابر بشریت، پاکسازی قومی در روهینگیا را تکان‌دهنده می‌داند و خاموشی درازمدت آنگ‌سان سوچی، رهبر میانمار را غم‌انگیز می‌خواند.

آقای غنی می‌گوید، افغانستان قربانی خشونت جنایت در برابر بشریت است و با اشاره به کشتار اخیر غیرنظامیان در روستای میرزااولنگِ سرپل و حمله بر مسجدها در کابل و هرات از اختصاص یک چوکی به افغانستان در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد استقبال کرد.