شنبه 4 حمل|فروردین 1397 برابر با 24 مارچ 2018

نی: نهادهای امنیتی برای وضع محدودیت‌ها در رسانه‌های اجتماعی تلاش دارند 30 سنبله|شهریور 1396

 

نهاد حمایت کنندۀ رسانه‌های آزاد افغانستان (نی) نگرانی خود را از وضع محدودیت‌ها بر فعالیت رسانه‌های اجتماعی در مسودۀ مقررۀ شبکه‌های اجتماعی اعلام کرد.

عبدالمجیب خلوتگر، رییس اجرایی دفتر نی امروز (پنج‌شنبه) در یک نشست خبری‌ در کابل می‌گوید، شماری از نهادهای امنیتی در تماس با وزارت‌های مخابرات و اطلاعات و فرهنگ خواهان وضع محدودیت‌ها در رسانه‌های اجتماعی و استفاده از انترنت برای شهروندان از طریق این مقرره شده‌اند.

به گفتۀ او، مسودۀ مقررۀ شبکه‌های اجتماعی به زودی در فرایند قانون گذاری شامل خواهد شد، اما شماری از نهادهای امنیتی در تلاش مداخله و  نقض حقوق اساسی شهروندان که در قانون اساسی افغانستان تسجیل شده است، اند.

رییس اجرایی نی می‌افزاید، اکثریت اطلاعات مورد نیاز مردم افغانستان از طریق رسانه‌های اجتماعی رد‌وبدل می شود و اگر بر فعالیت رسانه‌های اجتماعی محدودیت وضع شود، مادۀ 34 قانونی اساسی که در بارۀ آزادی بیان صراحت دارد، نقض می‌شود.

مسؤولان نهاد حمایت کنندۀ رسانه‌های آزاد افغانستان از وزارت مخابرات و اطلاعات و فرهنگ می‌خواهند که دست نهادهای امنیتی را در راستای تصویب این مقرره کوتاه کنند و اگر فکر می‌کنند که توانایی این کار را ندارند، این موضوع را به گونۀ رسمی با شهروندان و نهادهای حامی رسانه‌ها در میان بگذارند.

اما نجیب ننگیال، سخنگوی وزارت مخابرات به سلام‌وطندار می‌گوید، تاکنون تماس خاصی از سوی نهادهای امنیتی برای ایجاد محدودیت به این وزارت گرفته نشده است، اما به زودی یک کمیسیون برای تصمیم‌گیری در بارۀ ویب‌سایت‌های که خلاف منافع ملی فعالیت‌ می‌کنند، ایجاد خواهد شد.

مسودۀ مقررۀ شبکه‌های اجتماعی که از سوی دفتر نی یا نهاد حمایت کنندۀ رسانه‌های آزاد افغانستان تهیه شده، به وزارت اطلاعات و فرهنگ سپرده شده و به زودی تصویب خواهد شد.


در همین زمنیه
چرا فیس‎بوک با ورود غنی به هرات مسدود شد؟