شنبه 4 حمل|فروردین 1397 برابر با 24 مارچ 2018

باشنده‌گان 2 روستای هلمند: «واکسین پولیو کودکان‌مان را بی‌غیرت بار می‌آورد.» 30 سنبله|شهریور 1396

 

در جریان 15 سال شماری از کودکان در هلمند واکسین بیماری فلج نشده‌اند. دکتر عبدالاحد حازم، آمر بخش معافیت کتلوی ریاست صحت هلمند در گفت‌وگویی ویژه به سلام‌وطندار می‌گوید، از 15 سال به این‌سو شماری از خانواده‌ها در دو روستای زرغون و شین ولسوالی نادعلی این ولایت کودکان‌شان را واکسین بیماری فلج نکرده‌اند.

به گفتۀ او، بزرگان این خانواده‌ها به این باور اند که واکسین فلج کودکان از خون حیوانات تهیه‌شده، از نگاه اسلام حرام است و اگر این واکسین به کودکان‌شان تطبیق شود، بی‌غیرت بار می‌آیند و نسل آیندۀ‌شان تباه خواهد شد.

آقای حازم می‌گوید، با آن که برای این خانواده‌ها فتوای عالمان دین را در پیوند به حرام‌نبودن واکسین بیماری فلج کودکان آورده‌اند، اما این خانواده‌ها بیشتر اوقات از داشتن کودکان زیر 5 سال انکار کرده‌اند.

 آمر معافیت کتلوی ریاست صحت هلمند می‌گوید، تلاش دارند که توسط کارکنان صحی، فعالان مدنی، بزرگان قوم و عالمان دین به مردم آگاهی‌دهند تا کودکان‌شان را در برابر بیماری فلج واکسین کنند.

آقای حازم می‌گوید، افزون بر ولسوالی نادعلی در ولسوالی‌های موساقلعه، سنگین و در شهر لشکرگاه مرکز هلمند نیز کسانی هستند که بر ضد واکسین فلج  کودکان تبلیغات منفی راه‌اندازی می‌کنند.

آقای حازم می‌گوید، از یک سال به این‌سو برای هفتمین بار کارزار تطبیق واکسین فلج کودکان را آغاز کرده‌اند و در یک هفتۀ گذشته به جز از ولسوالی‌های دیشو، باغران، گرمسیر و نوزاد در دیگر ولسوالی‌های این ولایت حدود 7 صدهزار کودک زیر 5 سال واکسین شده‌اند. 

سلطان‌محمد مینه‌وال، رییس جامعۀ مدنی هلمند اما می‌گوید که تاکنون بزرگان قوم و فعالان مدنی این ولایت در پیوند به تطبیق واکسین فلج کودکان برای مردم به گونۀ درست آگاهی‌دهی نکرده‌اند.

مینه‌وال می‌گوید، اگر فعالان مدنی، بزرگان قوم و عالمان در بارۀ میکروب بیماری فلج کودکان به گونۀ درست به مردم آگاهی‌دهند مردم نیز برای واکسین‌کردن کودکان‌شان تشویق شوند.  

گفتنی‎ست که از آغاز سال جاری میلادی تاکنون، 5 رویداد مثبت بیماری فلج کودکان در افغانستان ثبت شده است که شامل 1 رویداد در کندهار، 1 رویداد در کندز، 1 رویداد در زابل و 2 رویداد در هلمند می‌باشد.