شنبه 4 حمل|فروردین 1397 برابر با 24 مارچ 2018

خلیلی به گروهای تروریستی: از فرصت‌ها برای پیوستن به صلح استفاده کنید 30 سنبله|شهریور 1396

 

محمدکریم خلیلی، رییس شورای عالی صلح در مراسم گرامی‌داشت از روز جهانی صلح در کابل می‌گوید، شرایط صلح در سطح کشور، منطقه و جهان فراهم و مخالفان مسلح از این فرصت‌های به دست‌آمده برای پیوستن به روند صلح استفاده کنند.

رییس شورای عالی صلح، پیوستن طالبان و سایر گروه‌های مخالف مسلح دولت را به روند صلح، تسلیمی و ذلت نمی‌داند.

رییس شورای عالی صلح می‌گوید، در جنگ کنونی هیچ جناحی پیروز نخواهد شد و بنابر این تمامی طرف‌های درگیر راه مصالحه را در پیش گیرند.

عبدالله عبدالله، رییس اجرایی تأکید می‌کند که کشورهای همسایه نباید از گروه‌های هراس‌افگن استفادۀ ابزاری کنند. به گفتۀ او، برای تأمین صلح باید ذهنیت‌‌ها در سطح کشور، منطقه و جهان تغییر کند.

به گفتۀ او، کشورهای همسایه نباید به این فکر باشند که با پناه دادن به گروه‌های هراس‌افگن و استفادۀ ابزاری از آنها برای مبارزه با گروه‌های تروریستی دیگر، صلح و ثبات در سرزمین‌های‌شان را حفظ می‌کنند.

رییس اجرایی می‌افزاید، دوام جنگ در افغانستان به سود گروه‌های هراس‌افگن است و این نبرد دامن کشورهای دیگر را نیز خواهد گرفت.

همچنان برخی دیگری از شرکت کننده‌گان مراسم گرامی‌داشت از روز جهانی صلح، تلاش برای تأمین صلح در کشور را تنها مسؤولیت شورای عالی صلح نمی‌دانند و می‌گویند، هر شهروند افغانستان باید در این زمینه سهم خودش را ادا کند.