شنبه 26 حوت|اسفند 1396 برابر با 17 مارچ 2018

طالبان 25 مرکز درمانی را در بادغیس بستند 3 ميزان|مهر 1396

 

مسؤولان ریاست صحت بادغیس می‌گویند، طالبان در جریان سه روز با تماس‌های تیلفونی و فرستادن هشدارنامه‌ها از این ریاست خواستند تا 25 مرکز درمانی را در 5 ولسوالی این ولایت به روی بیماران ببندند. آنان می‌گویند که به هشدارهای طالبان توجهی نکردند و سرانجام این گروه امروز درِ 25 مرکز درمانی را به روی بیماران بسته است.

عبدالطیف روستایی، سرپرست ریاست صحت بادغیس به سلام‌وطندار می‌گوید، این مراکز درمانی در بخش‌هایی از ولسوالی‌های جوند، قادِس، بالامرغاب، مُقر و شهر قلعه‌نوی این ولایت که زیر ادارۀ طالبان است، موقعیت دارند.

آقای روستایی می‌گوید که در این 25 مرکز درمانی، حدود نیمی از بیماران ولایت بادغیس درمان می‌شدند و با بسته‌شدن این مراکز باشنده‌گان این ولسوالی‌ها با دشواری‌های زیادی روبه‌رو ‌شده‌اند.

فیض‌محمد میرزازاده، معاون والی بادغیس با تأیید این خبر می‌گوید که تلاش دارند تا با پادرمیانی اعضای شورای صلح، این مراکز را دو باره باز کنند.

شماری از باشنده‌گان ولسوالی‌هایی که مراکز درمانی در آن‌ها بسته‌شده‌اند با ابراز نگرانی می‌گویند، اکنون ناگزیرند برای درمان بیماران‌شان یا به دکتران محلی مراجعه کنند و یا با هزینۀ زیاد آنان را به مراکز درمانی دور دست ببرند.

قاری‌یوسف احمدی، از سخنگویان طالبان در بارۀ بسته‌کردن مراکز درمانی از سوی افراد این گروه در بادغیس ابراز بی‌خبری می‌کند.

اما پیش از این نیز گروه طالبان، کارمندان 8 مرکز درمانی را در بادغیس تهدید کرده بودند تا درِ مراکز درمانی را ببندند و در تازه‌ترین رویداد این گروه با حمله بر یک مرکز درمانی در این ولایت 1 غیرنظامی را کشتند و 2 تن دیگر را زخمی کردند.