آدينه 3 حمل|فروردین 1397 برابر با 23 مارچ 2018

شورای امنیت سازمان ملل اوضاع افغانستان را به بررسی گرفت 4 ميزان|مهر 1396

 

هیأت معاونت سازمان ملل متحد برای افغانستان (یوناما)، گزارشی را زیر نام « وضعیت افغانستان و پیامد آن برای صلح و امنیت جهانی» به شورای امنیت این سازمان ارایه کرد.

نمایندۀ ویژۀ دبیر کل سازمان ملل متحد برای افغانستان با اشاره به ائتلاف‌سازی‌ها برعلیه حکومت وحدت ملی، ادامۀ این روند را برای ثبات کشور زیانبار دانسته است.

در این گزارش به ایجاد «ائتلاف نجات افغانستان» که جنرال عبدالرشید دوستم معاون نخست رییس جمهور، محمد محقق معاون دوم ریاست اجرایی و عطامحمد نور، والی بلخ از اعضای برجستۀ آن‌اند، جریان سیاسی «محور مردم افغانستان» که متشکل از چهره‌های حکومت پیشین و «شورای حراست و ثبات افغانستان» که در آن چهره‌های جهادی حضور دارند، اشاره شده است.

تدامیچی یاماموتو، اوضاع امنیتی افغانستان را ناپایدار می‌خواند و از دست‌به‌دست‌شدن برخی از بخش‌هایی کشور میان نیروهای امنیتی و طالبان و تلفات برجامانده از آن نیز سخن می‌گوید.

در گزارش یوناما به شورای امنیت آمده است که حکومت افغانستان در بخش گفت‌وگوهای صلح با مخالفان مسلح به نتایج ملموسی دست نیافته است. در این گزارش اما به تقویت و پشتیبانی این روند تأکید شده و از مخالفان دولت خواسته‌ شده تا از جنگ دست بکشند و از راه گفت‌وگو اختلافات‌شان را حل کنند.

یوناما در بخش دیگر این گزارش‌ از ثبت بیش از 5 هزار و 500 رویداد امنیتی در 3 ماه سوم سال جاری میلادی خبر می‌دهد و بر بنیاد یافته‌های این سازمان از پانزدهم ماه جون تا پایان ماه آگست 5532 رویداد امنیتی در سراسر افغانستان به ثبت رسیده است.

اما در 8 ماه گذشتۀ میلادی، ۱۶۲۹۰ رویداد امنیتی در افغانستان ثبت شده‌اند که افزایش 5 درصدی را در مقایسه به 8 ماه نخست سال پار نشان می‌دهد. مسؤول 64 درصد این رویدادهای امنیتی گروه‌های مسلح مخالف دولت خوانده شده اند.

بر بنیاد گزارش یوناما، از میانه‌های ماه جون تا پانزدهم ماه آگست بیش از 32 هزار و 300 تن از 30 ولایت افغانستان به علت افزایش ناامنی‌ها از خانه‌های‌شان آواره شده‌اند.

در این گزارش هرچند به کاهش 3 درصدی حمله‌های انتحاری، اختطاف‌ها و ترور اشاره‌ شده، اما آمار تلفات غیرنظامیان بلند خوانده شده است و یکی از دلایل این افزایش نیز تصمیم دولت برای حفاظت از بخش‌های پرجمعیت در برابر حمله‌های طالبان عنوان شده است.

در بخش سیاست خارجی، یوناما کارکرد حکومت وحدت ملی را مثبت ارزیابی کرده است. در این گزارش در گام نخست شرق و در گام دوم جنوب افغانستان گواه بیشترین ناامنی‌ها بوده‌ است.

هر چند گزارش یوناما نشان می‌دهد که پناهگاه‌های امن طالبان در شمال افغانستان زمینه را برای حمله‌های مکرر این گروه بر بیشتر بخش‌های شمال فراهم کرده، اما برخلاف سال ۲۰۱۶، در سال جاری طالبان حمله‌های گسترده‌یی را برای تصرف شهرهای بزرگ انجام نداده‌اند.