شنبه 26 حوت|اسفند 1396 برابر با 17 مارچ 2018

تنها 45 درصد شهروندان از قانون حق دسترسی به اطلاعات آگاهی دارند 5 ميزان|مهر 1396

 

مسؤولان کمیسیون نظارت دسترسی به اطلاعات می‌گویند، با وجود تلاش‌های آنان در زمینۀ بلند‌بردن سطح آگاهی عامه در بارۀ قانون حق دسترسی به اطلاعات هنوز هم بیش از نیمی از شهروندان کشور حتا در بارۀ وجود چنین قانونی اطلاع ندارند.

به گفتۀ آنان، یافته‌های یک بررسی این کمیسیون نشان می‌دهد که 45 درصد از شهروندان کشور از قانون حق دسترسی به اطلاعات آگاهی دارند و 75 درصد از این شمار را افرادی تشکیل می‌دهند که از طریق رسانه‌ها با مفاد این قانون آشنایی پیدا کرده‌اند.

سیداکرام افضلی، رییس کمیسیون نظارت دسترسی به اطلاعات و رییس اجرایی دیده‌بان شفافیت امروز در نشست گرامی‌داشت از 28 سپتمبر روز جهانی حق دسترسی به اطلاعات در کابل می‌گوید، از 27 ادارۀ مهم دولتی که از سوی این کمیسیون بررسی شدند، وزارت‌های مالیه، احیا و انکشاف دهات و صحت در صدر رسیده‌گی و پاسخ‌دهی به متقاضیان اطلاعات قرار دارند.

به گفتۀ او، ادارۀ امور و وزارتهای کار و معارف/ آموزش و پرورش در پایین‌ترین سطح پاسخگویی به شهروندان و رسانه‌ها قرار دارند.

آقای افضلی می‌گوید، میانگین پاسخدهی به متقاضیان دسترسی به اطلاعات در تمامی اداره‎های مهم حکومتی تنها 31 درصد بوده است.

مسؤولان کمیسیون نظارت دسترسی به اطلاعات می‌گویند، هنوز هم شمار زیادی از مردم از سازوکار و نحوۀ دستیابی به اطلاعات آگاهی کافی ندارند.

اما عبدالفتاح عشرت احمدزی، سخنگوی وزارت کار و امور اجتماعی، در گفت‌وگویی با سلام‌وطندار بررسی کمیسیون نظارت دسترسی به اطلاعات را رد می‌کند و می‌گوید که این وزارت همواره در بخش پاسخ‌گویی به شهروندان و رسانه‌ها به گونۀ فعال عمل کرده است.

گفتنی‎ست که مجلس نماینده‌گان در نهم سرطان سال 1393 خورشیدی، طرح قانون حق دسترسی به اطلاعات را با اکثریت آرا در شش فصل و سی‌ودو ماده تصویب کرد. اکنون که بیش از 3 سال از تصویب این قانون می‌گذرد، آمار شکایت‌های خبرنگاران از عملی‌نشدن آن از سوی اداره‌ها دولتی همچنان بالاست.