آدينه 3 حمل|فروردین 1397 برابر با 23 مارچ 2018

از 2 سال به این‌سو تمامی مکاتبِ ولسوالی وردوج بسته‌اند 5 ميزان|مهر 1396

 

مسؤولان ریاست معارف/آموزش و پرورش بدخشان می‌گویند که طالبان مکاتب ولسوالی وردوج را بسته‌‌اند که در نتیجۀ آن بیش از 10 هزار دانش‌آموز دختر و پسر این ولسوالی از آموزش محروم شده‌اند.

عصمت‌الله شرقی، معاون ریاست معارف/آموزش و پرورش بدخشان به سلام‌وطندار می‌گوید، ولسوالی وردوج بیش از 15 باب مکتب دارد که تا سال 1394 خورشیدی 10603 دانش‌آموز در آن مصروف آموزش بودند، اما این شمار مکاتب از 2 سال به این‌سو از سوی طالبان بسته‌ شده‌‌اند.

به گفتۀ او، از 2 سال به این‌سو در کنار این که هیچ دانش‌آموزی را ثبت نام نکرده‌اند، ده هزار و ششصدوسه دانش‌آموز پیشین این مکاتب نیز از آموزش و پرورش محروم شده‌اند.

معاون تدریسی ریاست معارف/آموزش و پرورش بدخشان می‌گوید، پس از بسته‌شدن این مکاتب 209 تن از آموزگاران و کارمندان معارف وردوج به ولسوالی‌های دیگر به گونۀ خدمتی گماشته شده‌اند.

آقای شرقی می‌افزاید که محروم‌شدن این شمار از دانش‌آموزان از آموزش برای مردم بدخشان نگران کننده است.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان با رد این ادعاها می‌گوید که تمامی مکاتب در وردج و مناطق زیر کنترل آنان فعال اند. او می‌گوید، گروه طالبان به علت نداشتن امکانات اقتصادی در ایجاد و توسعۀ مراکز آموزشی ناکام بوده‌اند، اما هیچ محدودیتی از سوی آنان در زمینۀ فعالیت نهادهای آموزشی وجود ندارد.

مسؤولان ریاست معارف بدخشان می‌افزایند که آموزش در دیگر مکاتب این ولایت به گونۀ عادی جریان دارد.


در همین زمینه
افزایش ناامنی‌ها در کندز؛ روزانه حدود 60 دانش‌آموز سه‌پارچه می‌گیرند