دوشنبه 28 حوت|اسفند 1396 برابر با 19 مارچ 2018

آمریکا و ناتو تا زمانی که نیاز باشد در افغانستان می‌مانند 5 ميزان|مهر 1396

 

جیمس متیس، وزیر دفاع آمریکا و ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو صبح امروز (چهارشنبه) به هدف دیدار با رییس جمهور و دیگر مقام‌های بلندپایۀ کشور وارد کابل شدند.

جیمس متیس، وزیر دفاع آمریکا در نشستی در ارگ ریاست جمهوری می‌گوید، واشنگتن به مدت زیادی در کنار حکومت افغانستان خواهد ماند و راهبر جنگی آمریکا متمرکز به زمان نه، بل متمرکز به اوضاع افغانستان است.

آقای متیس تأکید می‌کند و می‌گوید، آمریکا به هراس‌افگنان اجازه نخواهد داد تا دو باره به قدرت برسند و گروه‌های تروریستی تا زمانی که در افغانستان بجنگند با فشارهای بیشتر واشنگتن روبه‌رو خواهند شد.

این مقام بلندپایۀ آمریکا، تنها راه‌ رسیدن طالبان را به اهداف‌شان، پیوستن به روند صلح افغانستان می‌داند.

محمد اشرف غنی، رییس جمهور کشور می‌گوید، اگر افغانستان در راهبرد تازۀ آمریکا پیروز شود، این کار به سود همه کشورهای منطقه خواهد بود.

به باور آقای غنی، تغییراتی که در منطقۀ آمده سبب می‌شود که افغانستان در قید گذشته باقی‌نماند و از فرصت‌های که برای صلح فراهم شده، بهره‌ ببرد.

رییس جمهور می‌گوید: « ما خواهان دنبال‌کردن صلح از دو محور هستیم، یک صلح با پاکستان که از طریق دولت با دولت به دست خواهد آمد، صلح در افغانستان به ضرر هیچ کشوری نیست و صلح بینالافغانیست و هیچ کسی نمی‌تواند از طریق خشونت خواست خود را بر مردم افغانستان تحمیل کند.»

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در این نشست می‌گوید، حضور ناتو در افغانستان با هزینۀ بزرگ مالی و انسانی تمام شده و اگر ناتو بیرون شود، این کشور به پناهگاه‌های امن هراس‌افگنان مبدل خواهد شد.

دونالد ترامپ، رییس جمهور ایالات متحده آمریکا ماه گذشتۀ میلادی راهبردش برای آسیایی جنوبی و افغانستان را اعلام کرد که به باور آگاهان اگر این راهبرد در افغانستان عملی شود سبب آمدن صلح و سرکوب هراس‌افگنان، خواهد شد.