دوشنبه 28 حوت|اسفند 1396 برابر با 19 مارچ 2018

طالبان و حکومت هر دو اسلام را ضربه می‌زنند 6 ميزان|مهر 1396

 

اسلام از انتحار و وحشت طالبان و از فساد حکومت آسیب دیده است.  مراسم یادبود از ششمین سالروز ترور برهان‌الدین ربانی، رییس جمهور پیشین و رییس پیشین شورای عالی صلح امروز با حضور مقام‌های بلندپایۀ دولتی،رهبران جهادی و شخصیت‌های برجستۀ سیاسی امروز در کابل برگزار شد.

عبدالرب‌رسول سیاف، رهبر شورای حراست و ثبات افغانستان در این مراسم می‌گوید، طالبان و حکومت هر دو به دین اسلام آسیب می‌زنند.

آقای سیاف می‌گوید، طالبان با ایجاد دهشت و انتحار و حکومت با گسترش فساد، دزدی و غارت‌گری به اسلام آسیب می‌زنند.

عبدالرب‌رسول سیاف می‌گوید: «اگر طالبان اسلام را از درک دهشت، ظلم، تجاوز و وحشت ضربه زدند، ما اسلام را از درک فسق، فساد، رشوت، دزدی، غارت و چوروچپاول و از درک فحشا ضربه زدیم.»

محمدمحقق، معاون دوم ریاست اجرایی نیز می‌گوید، گروه‌های هراس‌افگنی با عملکردشان اسلام را بدنام کردهاند و علما مسؤولیت دارند تا در برابر این گروه‌ها به گونۀ فکر مبارزه کنند.

محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور، اما با فرستادن پیامی به مراسم یادبود از ششمین سالگروز ترور برهان‌الدین ربانی، او را سیاست‌گر دوراندیش می‌خواندو می‌گوید، در کشوری که جنگ همه روزه از باشنده‌گانش قربانی می‌گیرد، تأمین صلح هزینۀ بزرگی می‌خواهد.

صلاح‌الدین ربانی، پسر برهان‌الدین ربانی و سرپرست وزارت امور خارجه در این مراسم با ابراز نگرانی از برگزاری انتخابات پارلمانی می‌گوید، تمام نهادهای مسؤول باید موضوع سلامت انتخابات پیش‌رو در افغانستان را جدی بگیرند. آقای ربانی، بر برگزاری انتخابات شفاف پارلمانی در سال آینده تأکید می‌کند.

برهان‌الدین ربانی، رهبر حزب جمعیت اسلامی افغانستان و رییس جمهور پیشین روز بیست‌ونهم ماه سنبلۀ سال 1390 خورشیدی در یک حمله انتحاری در خانه‌اش در منطقۀ وزیرمحمداکبرخان کابل جان باخت. آقای ربانی در زمان مرگ رییس شورای عالی صلح افغانستان و گفت‌وگو کنندۀ ارشد دولت با گروه طالبان بود.