دوشنبه 28 حوت|اسفند 1396 برابر با 19 مارچ 2018

با گذشت یک‌سال هنوز هم بخش‌هایی از توافق‌نامۀ صلح با حزب اسلامی عملی نشده 7 ميزان|مهر 1396

 

با این که یک‌سال از امضای توافق‌نامۀ صلح میان حزب اسلامی و حکومت وحدت ملی می‌گذرد، اما هنوزهم برخی از موارد آن عملی نشده‌اند.

قریب‌الرحمان سعید، یکی از سخنگویان حزب اسلامی در گفت‌وگویی با سلام‌وطندار از تأخیر در عملی‌شدن توافق‌نامۀ صلح میان حکومت و این حزب نگرانی می‌کند و مواردی از توافق‌نامه که تاکنون عملی‌نشده اند را بر می‌شمارد.

به گفتۀ آقای سعید، رهایی تمامی زندانیان سیاسی حزب اسلامی، توزیع زمین برای مهاجران، جابه‌جایی مأموران پیشین حزب اسلامی در نهادهای دولتی و برگشت مهاجران از کشورهای ایران و پاکستان از مواردی اند که تاکنون عملی نشده اند.

او می‌گوید: «این توافق‌نامه به گونه‌یی که لازم است، تاکنون عملی‌نشده‌ است.»

سخنگوی حزب اسلامی می‌افزاید، در این مدت تنها حدود 50 زندانی این حزب از سوی حکومت آزاد شده‌اند.

اما کمیسیون مشترک تطبیق توافق‌نامۀ صلح حکومت با حزب اسلامی می‌گوید، برخی از موارد این توافق‌نامه عملی‌شده و موارد دیگر آن نیز عملی خواهند شد.

احمدشاه فرزام، عضو دبیرخانۀ کمیسیون تطبیق توافق‌نامۀ صلح حکومت با حزب اسلامی می‌گوید، آنان برای عملی کردن مواد این توافق‌نامه تلاش کرده‌اند.

به گفتۀ او، برای عملی‌شدن توافق‌نامۀ صلح حزب اسلامی با حکومت هیچ مانعی وجود ندارد.

توافق‌نامۀ صلح حزب سلامی به رهبری گلبدین حکمتیار و حکومت وحدت ملی در شش صفحه، سه‌فصل و 26  ماده تدوین و نهایی شده است.

این توافق‌نامه نخست در 22 سپتامبر 2016 میلادی میان نماینده‌گان حزب اسلامی و شورای عالی صلح امضأ شد و سپس در 29 همین ماه میان محمداشرف غنی، رییس جمهوری کشور و گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی به گونۀ رسمی امضأ شد.