شنبه 26 حوت|اسفند 1396 برابر با 17 مارچ 2018

اعضای خانوادۀ سرپرست ریاست معارف تخار بدون حضور در دفتر معاش می‌گیرند 8 ميزان|مهر 1396

 

برخی از اعضای خانواده و نزدیکان سرپرست ریاست معارف تخار بدون حضور در این ریاست حقوق می‌گیرند.

سندهایی که به سلام‌وطندار رسیده نشان‌ ‌می‌دهند که در ریاست معارف تخار کارمندان خیالی کار می‌کنند. بر بنیاد این سندها، سیدعنایت‌الله نوید پس از تقررش به حیث سرپرست ریاست معارف تخار، چند عضو خانوادۀ خود را در این ریاست به کار گماشته است.

این سندها نشان می‌دهند که سرپرست ریاست معارف، با فرستادن نامه‌یی رسمی به وزارت معارف/آموزش و پرورش پیشنهاد کرده که چون خودش «به دلایل مالی و اداری حقوق دریافت نمی‌کند»، دو تن از نزدیکان‌اش به حیث کارمندان خدماتی و اداری در این ریاست استخدام شوند. اما این افراد از بست کمپیوترکار حقوق دریافت کرده‌اند که با حقوق کارمندان خدماتی و اداری 6 هزار افغانی تفاوت دارد.

این نامه که به تاریخ ۱۲ ثور سال ۱۳۹۵ خورشیدی به وزارت معارف فرستاده شده، نشان می‌دهد که شکیبا فرزند عبدالاحد و قدرت‌الله فرزند شاه‌میرزا، باید با شروع ماه نخست سال مالی ۱۳۹۵ استخدام شوند؛ به همین اساس این دو تن از آغاز سال مالی تا آخر ماه جوزای ۱۳۹۵ قرارداد بسته اند.

اما سندهای به دست آمده نشان می‌دهند که پس از 6 ماه این دو تن دوباره به حیث کارمندان بالمقطع در بست کمپیوترکار استخدام شده‌اند و تا دو ماه پیش نیز حقوق دریافت می‌کردند.

برخی منابع در ریاست معارف تخار که نخواستند نام‌شان افشا شود، به سلام‌وطندار می‌گویند، شکیبا و سید قدرت‌الله از بسته‌گان سرپرست ریاست معارف اند که در این مدت بدون حضور در دفتر حقوق می‌گرفتند. به گفتۀ منابع، رانندۀ سرپرست ریاست معارف تخار نیز به حیث کمپیوترکار این دفتر حقوق می‌گیرد.

در بخش دیگر این سندها آمده است که اقلیما، دختر سرپرست ریاست معارف از مکتب بشیرآباد تخار در آزمون کانکور اشتراک کرده؛ در حالی که وی مکتب را در پایتخت به پایان رسانده است.

اما سرپرست ریاست معارف تخار این سندها را جعلی خوانده و می‌گوید که شماری در این ریاست علیه‌اش دسیسه ساخته‌اند. وی از نامه‌یی که به تاریخ ۱۲ ثور ۱۳۹۵ به وزارت معارف فرستاده شده و در آن خواسته شده که دو تن از اعضای خانواده‌اش به حیث کمپیوترکار استخدام شوند نیز اظهار بی‌اطلاعی می‌کند.

سرپرست ریاست معارف تخار می‌گوید، شرکت اقلیما دخترش در آزمون کانکور تخار نیز حقیقت ندارد.

آقای نوید همچنین می‌گوید که برای تمامی بست‌های بالمقطع این ریاست از ۷ تا  ۱۳هزار افغانی حقوق تعیین‌شده و در معاش تفاوتی میان کارمندان اداری و تخنیکی ریاست نیست. سیدعنایت‌الله نوید نزدیک به دو سال می‌شود که به حیث سرپرست ریاست معارف تخار کار می‌کند.