دوشنبه 28 حوت|اسفند 1396 برابر با 19 مارچ 2018

پایتخت به قلعۀ نظامی تبدیل شده است 8 ميزان|مهر 1396

 

با فرارسیدن روزهای تاسوعا و عاشورا شماری از شهروندان پایتخت از افزایش افراد مسلح در سطح شهر ابراز نگرانی می‌کنند. به باور آنان کابل تبدیل به یک قلعۀ نظامی شده و شهروندان دیگر در هیچ جایی از شهر احساس امنیت نمی‌کنند.

برخی از شهروندان می‌گویند، افرادی را که حکومت برای تامین امنیت مساجد موظف ساخته است، با مردم عقده‌مندانه برخورد می‌کنند. آنان می‌گویند، بیشتر این جوانان سلاح به دست، اصلأ طرز استفاده از تفنگ را بلد نیستند و صرفاً به گونۀ رفتار می‌کنند که در دل مردم ترس و دلهره ایجاد میشود.

الیاس یک‌تن از باشنده‌گان کابل در گفت‌وگویی به سلام‌وطندار می‌گوید، چهرۀ شهر تغییر کرده و به قلعۀ جنگی مبدل شده است.

به گفتۀ او، مردم با دیدن این حالت وحشت‌زده شده‌اند.

رضا یکی دیگر از شهروندان کابل می‌گوید، مردم استفاده‌جو نیز با استفاده از این فرصت با اسلحۀ‌شان در سطح شهر گشت‌وگذار می‌کنند.

به گفتۀ او، این شمار از افرادی که برای تأمین امنیت گماشته‌ شده‌اند، با برخورد سلیقه‌یی و عقده‌مندانه مردم را نگران ساخته‌اند.

پایتخت‌نشیان بر این باورند که وجود افراد مسلح مبتدی و آموزش نادیده در سطح شهر سبب افزایش بی‌نظمی در کابل شده است.

شماری از آگاهان نظامی نیز طرح مسلح‌سازی غیرنظامیان را ناکارا می‌خوانند و می‌گویند، حکومت با این طرح بار مسؤولیت را از دوش خویش برداشته است.

عتیق الله امرخیل، آگاه نظامی نگرانی شهروندان پایتخت را بجا دانسته و می‌گوید، حکومت برای تأمین امنیت مراسم روزهای تاسوعا و عاشورا و مساجد اهل تشیع باید از نیروهای کارآزموده استفاده می‌کرد.

به گفتۀ این آگاه نظامی، برای مقابله با تهدیدهای امنیتی و تلاش جنگ‌جویان برای انجام انفجار و انتحار در سطح پایتخت، باید به نیروهای کارآزموده و آموزش دیده متکی بود و از اطلاعات استخباراتی بهره برد.

او این مسلح‌سازی غیرنظامیان را آن هم به هدف تامین امنیت شهرها، عملی خلاف قانون می‌داند.

نجیب دانش، سرپرست دفتر سخنگوی وزارت داخله می‌گوید، حکومت برای تأمین امنیت پایتخت و مراسم عاشورا تمام تدابیر امنیتی را در نظر گرفته است.

پس از رویداد خونین مسجد امام زمان در ساحۀ خیرخانه کابل، طرح مسلح‌سازی باشنده‌گان محل برای تأمین امنیت مساجد اهل تشیع از سوی شورای علمای اهل تشیع به حکومت پیشنهاد شد.

 بر اساس این طرح برای حفظ امنیت هر مسجد پنج باشندۀ محل به کار گماشته شده‌اند.


در همین زمینه
خویش‌خوری در روند استخدام محافظان مساجد