سه‌شنبه 29 حوت|اسفند 1396 برابر با 20 مارچ 2018

دیده‌بان شفافیت: راهبرد جدید مبارزه با فساد اداری ناقص است 8 ميزان|مهر 1396

 

مسؤولان دیده‌بان شفافیت افغانستان می‌گویند، راهبرد ملی مبارزه با فساد اداری که دو روز پیش از سوی ریاست جمهوری تصویب شد، ناقص است و پیشنهادات نهادهای مدنی در این راهبرد گنجانیده نشده است.

سید‌اکرام افضلی، رییس اجرایی دیده‌بان شفافیت افغانستان امروز (شنبه) در یک نشست مشترک خبری با اتحادیۀ حقوق دانان افغاستان، مؤسسۀ هماهنگ کنندۀ نهادهای غیر دولتی افغانستان، موسسۀ برابری برای صلح و دموکراسی و مؤسسۀ قانون عادلانه برای زنان در کابل می‌گوید، حکومت ارادۀ جدی برای مبارزه با فساد اداری ندارد و می‌خواهد که این روند را به گونۀ سیاسی مدیریت می‌کند.

به گفتۀ آقای افضلی، حکومت در راهبرد ملی مبارزه با فساد اداری ایجاد ساختار اداری را که تضمینکنندۀ بی‌طرفی و غیرسیاسی بودن آن در مبارزه با فساد اداری است، رعایت نکرده است.

رییس اجرایی دیده‌بان شفافیت افغانستان می‌افزاید که در تدوین این راهبرد، دیدگاه جامعۀ مدنی در نظر گرفته نشده است.

آقای افضلی تأکید می‌کند که استراتیژی مبارزه با فساد اداری باید بازنگری و مطالعه شود.

اما شاه‌حسین مرتضوی، سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری به سلام‌وطندار می‌گوید،  رییس اجرایی دیده‌بان شفافیت افغانستان و نماینده‌گان برخی از نهادهای مدنی دیگر در نشست‌هایی که برای تدین این راهبرد برگزار شده بود، حضور داشتند و باید نقد نظرشان را ذکر می‌کردند.

نهادهای مدنی پیش از این نیز از عدم درج پیشنهادهای‌شان در این راهبرد انتقاد داشتند، اما ریاست جمهوری در آن زمان اعلام کرده بود که این راهبرد نهایی نیست و نهادهای مدنی می‌توانند، پیشنهاد‌ها و انتقادهای‌شان را پیش از زمان تصویب آن با آنان شریک سازند.