شنبه 26 حوت|اسفند 1396 برابر با 17 مارچ 2018

تأکید غنی بر اتحاد؛ «از نیروهای امنیتی حمایت کنید» 9 ميزان|مهر 1396

 

رییس جمهور افغانستان در مراسم مذهبی عاشورا در کابل یک بار دیگر بر وحدت مذاهب تأکید می‌کند و می‌گوید، با الگوبرداری از رویداد کربلا، مردم باید در کنار نیروهای امنیتی متحد شوند.

آقای غنی می‌گوید، افراط‌گرایی به جنگ می‌انجامد و دین اسلام با چنین رویکردی موافق نیست.

او که در مسجد امام زمان سخنرانی می‌کند، می‌افزاید که مردم افغانستان به اعتدال دینی باور دارند و هیچ گونه عمل افراطی که سبب تفرقه‌افگنی میان مردم شود را نمی‌پذیرند.

محمداشرف غنی می‌گوید که افغانستان نمونه‌یی از هم‌زیستی مذاهب اسلامی بوده و با تلاش‌های دشمان، تاکنون هیچ تفرقه‌یی میان مردم به میان نیامده است.

نمایی از مسجد امام‌زمان پس از حمله

کریم خلیلی، رییس شورای صلح کشور نیز می‌گوید که با تعقیب راه امام حسین، مردم افغانستان باید وحدت خود را از دست ندهند و نگذراند تلاش‌های دشمنان نتیجه دهد.

او جنگ افغانستان را تحمیلی می‌خواند و می‌گوید که این کشور بیشتر از هر کشور دیگری با تروریسم رودررو است.

آقای خلیلی می‌گوید که در هر صورت قربانی این جنگ مردم افغانستان اند و آن‌ها هرگز نخواهند گذاشت افغانستان با سرنوشت سوریه روبه‌رو شود.

صحبت‌ها از اتحاد مذاهب در حالی این روزها اوج می‌گیرد که اخیراً حملات بر مسجدهای شیعه‌یان در کشور افزایش یافته است. در در آخرین مورد حمله بر مسجدی در قلعۀ فتح‌الله کابل روز جمعۀ گذشته پنج کشته برجا گذاشت. حمله بر مسجد باقرالعلوم، مسجد الزهرا، مراسم عزاداران عاشورا در زیارت سخی، حمله بر معترضان جنبش روشنایی و حمله بر نمازگزاران مسجد جوادیه در هرات و مسجد امام زمان در کابل از دیگر مکان‌هایی اند که اخیراً هدف حمله قرار گرفته‌اند.