شنبه 4 حمل|فروردین 1397 برابر با 24 مارچ 2018

صدف طلای جشنوارۀ سن‌سباستین به جیمز فرانکو رسید 9 ميزان|مهر 1396

 

هنرمند فاجعه، ساختۀ جیمز فرانکو شنبه‌شب از شصت‌وپنجمین جشنوارۀ سن‌سباستین جایزۀ صدف طلا را به عنوان بهترین فیلم جشنواره دریافت کرد. این جشنواره از مهم‌ترین رویدادهای سینمایی در دنیای اسپانیایی زبان و این جایزه از مهمترین جوایز سینمایی عنوان می‌شود.

فرانکو هنگام دریافت جایزه با تشکر از کمپانی برادران وارنر گفت که این فیلم ساده دربارۀ مردی دیوانه است، اما او رویاهای بزرگی دارد و این خیلی بهتر از این است که هیچ رویایی نداشته باشد.

فیلم هنرمند فاجعه همچنین جایزۀ فروز زینه‌مادلیا را نیز از منتقدان اسپانیایی گرفت و یکی از دو فیلم برتری بود که توسط تماشاگران انتخاب شد.

در این مراسم بوگدان دومیتراش، جایزۀ صدف نقره‌یی را برای بهترین بازیگر مرد دریافت کرد. او این جایزه را برای اجرایش در فیلم پوروروکا ساخته کنستانتین پاپسکو و در نقش پدری که با ناپدیدشدن دخترش نابود می‌شود، دریافت کرد.

هاندیا ساختۀ جان گارانو و آیتور آرگی نیز برندۀ جایزه ویژۀ هیأت داوران شد. این جایزه بزرگ به فیلمی از باسک رسید که در بخش رقابت اصلی حضور داشت.

آلانیس ساختۀ آناهی برنری آرژانتینی که تصویرگر زندگی دختری خیابانی است برندۀ جایزۀ بهترین کارگردان اول شد و سوفیا گالا برای ایفای نقش این زن، جایزۀ صدف نقره‌یی را برای بهترین بازیگر زن جشنواره به خود اختصاص داد.

برزگر ساختۀ مارین فرانسن از فرانسه که داستانی عاشقانه در سال ۱۸۵۱ فرانسه است در بخش رقابتی کارگردان‌های جدید جشنواره که از بخش‌های جانبی‌ست جایزه برد.

کشتن مسیح ساختۀ لورا مورا از سینمای شیلی نیز برندۀ جایزۀ اروسکی شد که به تریلری اجتماعی ساختۀ کارگردانی جوان اهدا می‌شود.

در مراسم دیشب که برای آرژانتین شب خوبی بود، دیگو لرمان نیز جایزه بهترین فیلمنامه را برای «یک نوع خانواده» دریافت کرد. در این فیلم باربارا لنی در نقش زنی بازی کرده که در آرژانتین سفر می‌کند تا بتواند بچه‌یی را به فرزندی بگیرد.