سه‌شنبه 29 حوت|اسفند 1396 برابر با 20 مارچ 2018

عامل مرگبارترین تیراندازی تاریخ آمریکا کیست؟ 11 ميزان|مهر 1396

 

دو روز پیش (دوم اکتبر) ایالات متحده شاهد مرگبارترین تیراندازی در تاریخ معاصر خود بود. این رویداد در شهر لاس‌وگاس رخ داد و در نتیجۀ آن 59 تن کشته شدند و دست‌کم 520 تن دیگر زخم برداشتند. پولیس آمریکا پس از بررسی‌ها استیفن پادوک را عامل این حمله خواند. با این که به گفتۀ مقام‌های ایالات متحده پادوک هیچ ربطی به گروه‌های تروریستی نداشته است، اما داعش مسؤولیت این رویداد را بر عهده گرفت.

استیفن پادوک کیست؟

بر بنیاد گزارش‌ها استیفن پادوک مردی بازنشسته بوده که برای قماربازی اغلب به مکان‌های تفریحی سر می‌زده است. پادوک در سان‌ولۀ کالیفرنیا بزرگ شده و در سال‌های اخیر در مکیت نوادا در شمال‌شرقی لاس‌وگاس زنده‌گی می‌کرد. به گفتۀ برادرش پادوک شهروندی «قانون‌پذیر» بوده و تاحال خلافی از او سر نزده بود.

بنیامین پادوک، پدر استیفن مردی با پیشینۀ جرمی بوده است. نام او در میان فهرست افرادی دیده می‌شود که اف‌بی‌ای در اواخر دهۀ ۶۰ میلادی در جست‌وجوی آن‌ها بوده است. بنیامین در اوایل دهۀ ۱۹۶۰ به جرم سرقت از بانک به ۲۰ سال زندان محکوم می‌شود، اما در سال ۱۹۶۸ از زندان فرار می‌کند.

نکتۀ قابل توجه این است که در ادارۀ پولیس لاس‌وگاس غیر از تخلف معمولی راننده‌گی چیز بیشتری درباره استیفن ثبت نشده است.

پولیس پس از بازرسی خانۀ عامل کشتار لاس‌وگاس، چندین میل سلاح و مهمات به دست آورد.

محل زنده‌گی پادوک، یک خانۀ دو طبقه در مکان بازنشسته‌ها است.

عامل رویداد لاس‌وگاس در کنار اریک پادوک، برادرش

رسانه‌های آمریکایی می‌گویند که پادوک حسابداری بازنشسته بود، مجوز پرواز با هواپیماهای کوچک را داشت و خود صاحب دو هواپیما بود.

اریک پادوک، برادر استیفن گفته است که برادرش چند میل اسلحۀ کمری و احتمالاً یک سلاح تک تیرانداز داشته است. اریک افزود که برادرش گاهی در لاس‌وگاس قمار بازی می‌کرده و آخرین بار در زمان توفان ایرما با او حرف زده است.

تاکنون معلوم نیست که عامل حمله به تنهایی این حمله را برنامه‌ریزی کرده بود یا همدستی داشته است.

در پایان تیراندازی لاس‌وگاس جسد استیفن پادوک در طبقۀ ۳۲ هتل ماندلی بِی پیدا شد. به گفتۀ پولیس و مقام‌های آمریکایی او خودکشی کرده است.