آدينه 3 حمل|فروردین 1397 برابر با 23 مارچ 2018

آمریکا از ارتباط اسلام‌آباد با گروه‌های تروریستی خبر داد 12 ميزان|مهر 1396

 

جوزف دانفورد، رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا سازمان اطلاعات ارتش پاکستان (ISI) را به داشتن رابطه با «گروه‌های تروریستی» متهم کرد.

آقای دانفورد با جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا در کمیتۀ نیروهای مسلح مجلس سنای این کشور می‌گوید: «از نظر من، چیزهای زیادی باید در پاکستان تغییر کند. اگر ما همکاری کشورهای عضو ائتلاف و خارج از آن مانند چین و هند را جلب کنیم و دیدگاه چندجانبه‌یی در مورد پاکستان داشته باشیم، می‌توان انتظار داشت که این کشور بیشتر همکاری کند.»

وزیر دفاع آمریکا نیز در این نشست می‌گوید، اگرچه دولت پاکستان برضد تروریست‌ها عملیات می‌کند، اما «ظاهراً آی‌اس‌آی به دنبال سیاست خارجی خودش است.

متیس می‌افزاید، پیش از آن که ترامپ تصمیم خود را در مورد اسلام‌آباد اعلام کند، فرصتی دیگر به پاکستان داده می‌شود تا بتوان با این کشور در مورد افغانستان کار کرد. او می‌گوید که واشنگتن با متحدان خود در حال گفت‌وگو است تا مشخص کند که چه‌گونه می‌توانند بر پاکستان فشار بیاورند تا در مسألۀ افغانستان همکاری کنند.

اما سفارت پاکستان در واشنگتن گفته که پاکستان در خاک خود به موفقیت‌هایی در مبارزه با تروریسم دست یافته است.

اسلام‌آباد همواره از سوی مقام‌های بلندرتبۀ افغانستان متهم به همکاری با تروریستان شده است. مقام‌های افغانستان بارها از پاکستان خواسته‌اند دست از حمایت تروریستان بردارد و مخفیگاه‌های آنان را در مناطق مرزی با افغانستان از بین ببرد، اما تاکنون پاسخی عملی به این درخواست از سوی اسلام‌آباد داده نشده است.