شنبه 4 حمل|فروردین 1397 برابر با 24 مارچ 2018

افزایش سه برابری اخراج مهاجران افغانستان از اروپا 13 ميزان|مهر 1396

 

سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید که میزان بازگشت اجباری مهاجران افغانستان از سال 2015 تا 2017 از کشورهای اروپایی سه برابر افزایش یافته است.

این سازمان در تازه‌ترین گزارش خود «برگشت اجباری به سوی خطر» در کابل می‌گوید، کشورهای اروپایی در میان این سال‌ها حدود 10 هزار پناهجو را اجباراً از اروپا به افغانستان فرستاده‌اند. بر بنیاد یافته‌های این سازمان، در سال 2015 میزان پناهجویانی که از کشورهای اروپایی اخراج شده‌اند 3290 تن بوده که این رقم در سال 2016 به 9460 تن رسیده است.

بر بنیاد گزارش برگشت اجباری به سوی خطر، در مقابل افزایش آمار اخراج مهاجران افغانستان از کشورهای اروپایی، میزان موافقت با درخواست پناهنده‌گی از ۶۸ درصد در سپتامبر ۲۰۱۵ به ۳۳ درصد در دسامبر ۲۰۱۶ رسیده است.

حوریه مصدق، پروهشگر سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید، توافق دولت افغانستان با کشورهای اروپایی بر سر سرنوشت پناهجویان در نشست بروکسل، سبب کاهش پذیرش پناهجویان افغانستان در کشورهای اروپایی شده است.

به گفتۀ پژوهشگر سازمان عفو بین‌الملل، مهاجرانی که به افغانستان برگشته‌اند مصونیت جانی ندارند و «دولت افغانستان به تعهدات خود در برابر بازگشت‌کننده‌گان کوتاهی کرده است.»

خانم مصدق می‌گوید، برخورد کشورهای اروپایی با پناهجویان یکسان نیست و هنوز خطر شکنجه، اختطاف، مرگ و دیگر تخطی‌های حقوق بشری در افغانستان وجود دارد.

او می گوید، با در نظرداشت شرایط دشواری که در افغانستان حاکم است، باید روند اخراج اجباری پناهجویان افغانستان متوقف شود و دولت افغانستان در برگشت پناهجویان با کشورهای اروپایی همکاری نکند.

حفیط‌الله میاخیل، مشاور رسانه‌یی وزارت امور مهاجران و بازگشت‌کننده‌گان مشکلات اخراج مهاجران افغانستان از کشورهای اروپایی را می‌پذیرد، اما می‌گوید، میزان بازگشت‌کننده‌گان افزایش نیافته است. آقای میاخیل از کشورهای اروپا می‌خواهد که موقف کشور آلمان مبنی بر توقف اخراج پناهجویان را روی دست گیرند و وضعیت افغانستان را در نظر داشته باشند.

مسوولان سازمان عفو بین‌الملل می‌گویند که این گزارش طی 9 ماه و گفت‌وگو با بیست پناهجو و سه خانواده که از کشورهای مختلف به افغانستان بازگشتانده شده‌اند یا قرار است به کشور بازگردند در کشورهای آلمان، سویدن، ناروی، اتریش و فنلند و چندین سازمان مربوط به مهاجران تهیه شده است.