آدينه 3 حمل|فروردین 1397 برابر با 23 مارچ 2018

طالبان در حال ساخت‌وساز چندین شهرک در تخار 15 ميزان|مهر 1396

 

طالبان در ولسوالی‌های درقد و خواجه بهاوالدین ولایت تخار در حال شهرک‌سازی‌اند.

باشنده‌گان محل می‌گویند، طالبان در منطقۀ شورعرب این ولسوالی بیش از ۵۰۰ دکان، سرای، هوتل و تانک تیل را برای مردم توزیع کرده‌اند. همچنان این گروه نزدیک به ۸۰ دکان دیگر را در منطقۀ ارپلی ولسوالی خواجه بهاوالدین برای مردم توزیع کرده است.

سنت تیمور، سخنگوی والی تخار می‌گوید، هم‌اکنون کار ساخت‌وساز بیش از ۳۰۰ دکان در این مناطق جریان دارد. سخنگوی والی تخار می‌گوید، تلاش‌های حکومت برای جلوگیری از ساخت‌وساز شهرک‌های طالبان تا کنون نتیجه‌یی نداشته است.

باشنده‌گان محل که نمی‌خواهند از آنان نام برده شود، به سلام‌وطندار می‌گویند، طالبان از هر باشندۀ محل، ۲۵هزار افغانی پولِ پیش گرفته‌اند و تا یک ماه به آنان مهلت داده‌اند تا دکان‌های‌شان را بسازند.

ملک تاتار، فرمانده خیزش مردمی در این ولایت می‌گوید، طالبان در منطقۀ شورعرب و ارپلی، زمین‌های دولتی را با نام دکان و سرای در میان مردم توزیع کرده‌اند. آقای تاتار می‌گوید که این گروه، بخش بزرگی از جنگل ولسوالی درقد را نیز قطع کرده است.

خلیل اسیر، سخنگوی پولیس تخار توزیع یک شهرک در منطقۀ شورعرب از سوی طالبان را می‌پذیرد و می‌گوید که این شهرک ۸۰ دکان دارد و کار ساخت‌وساز آن تا کنون آغاز نشده است.

بر بنیاد گزارش‌ها طالبان جزیرۀ درقد را به عنوان مرکز فعالیت‌های‌شان در ولایت تخار برگزیده‌اند.